Opublikowany przez: Kasia P.
Jaką stosować profilaktykę?
Drugim ważnym elementem jest ograniczenie spożycia soli. Według WHO dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5g/dobę, co wiąże się z redukcją ilości soli używanej do przygotowania posiłków, jak również z ograniczeniem w diecie produktów wysoko przetworzonych, czy konserwowanych związkami soku. Do czarnej listy można zaliczyć między innymi chipsy, konserwy, sosy i zupki w proszku. Inne zasobne w sól produkty to przemysłowo przygotowywane m.in. wędliny, pieczywo czy nabiał. Zalecane jest spożywanie posiłków z naturalnych, świeżych składników, a zamiast soli używanie naturalnych ziół. Poza tym dieta powinna zawierać owoce i warzywa, między innymi z uwagi na korzystną zawartość potasu, a pamiętamy, że jego niedobór prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie. Do produktów zawierających największe ilości potasu należą suche nasiona roślin strączkowych, orzechy, suszone owoce, kakao, czekolada, wśród warzyw pomidory, seler, zielone warzywa i ziemniaki, a spośród owoców banany i brzoskwinie. Zaleca się spożywanie 4-5 porcji warzyw i owoców dziennie, tj. 400-500g. Na produkty bogate w potas szczególnie powinny zwracać uwagę osoby w chorobami nerek, gdyż u nich nadmiar potasu może prowadzi do groźnych objawów, zagrażających życiu.
Inne ważne zachowania mające wpływ na zapobieganie zatrzymywania wody w organizmie to unikanie zarówno nadwagi jak i niedowagi, utrzymywanie stabilnej masy ciała, regularna aktywność fizyczna ( zaleca się codzienne, systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych co najmniej przez 30-45 minut) oraz unikanie nadmiernego spożywania alkoholu. Mężczyznom zaleca się w przypadku picia okazjonalnego spożywanie jednorazowo nie więcej niż 6 porcji standardowych (czyli 60 g 100% alkoholu), tzn. maksymalnie 3 półlitrowe butelki piwa, 3 kieliszki wina o pojemności 200 ml lub 180 ml wódki, przy piciu codziennym nieprzekraczanie 4 porcji standardowych (40 g 100% alkoholu) dziennie, tzn. maksymalnie 2 półlitrowe piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml lub 120 ml wódki oraz zachowanie co najmniej 2 dni abstynencji w tygodniu (najlepiej dzień po dniu). Kobietom zaś w przypadku picia okazjonalnego spożywanie jednorazowo nie więcej niż 4 porcji standardowych (40 g 100% alkoholu), tzn. nie więcej niż dwie półlitrowe butelki piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki, a przy piciu codziennym nieprzekraczanie granicy 2 porcji standardowych (tzn. 20 g 100% alkoholu) dziennie, tzn. maksymalnie 1 półlitrowe piwo, kieliszek wina o pojemności 200 ml lub 60 ml wódki oraz zachowanie co najmniej 2 dni abstynencji w tygodniu (najlepiej dzień po dniu).
Czy można wspierać się lekami?
Najważniejsze jest zweryfikowanie naszego stylu życia i jeśli te zachowania nie przynoszą pożądanego efektu, to należy skontaktować się z lekarzem celem wyjaśnienia przyczyny tego stanu i wdrożenia odpowiedniego postępowania. Na rynku są obecne leki wpływające na zredukowanie nadmiaru wody w organizmie, ale zażywanie leków odwadniających na własną rękę może przynieść więcej szkody.
Jak działać przy nawracających dolegliwościach zatrzymania wody w organizmie?
Nawracające dolegliwości zatrzymania wody w organizmie mogą być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego z naszym zdrowiem. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z lekarzem
Za wywiad dziękujemy Pani
dr Dorocie Piłat - interniście
z Centrum Medycznego Grupy Scanmed.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.08.11 08:21
W takie upały woda zawsze ze sobą.. Lato jest takie bogate w owoce i warzywa, warto się skusić.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.