Opublikowany przez: Kasia P.
Niezależnie od wieku możemy spotkać się z taką dolegliwością jak zatrzymanie wody w organizmie. Przyczyny jej występowania są bardzo dobrze znane i szczegółowo opisane, więc wystarczy tylko je poznać. Jeśli często czujesz się opuchnięty, a nawet opuchlizny są czymś z czym zmagasz się od dawna, być może porady naszego Eksperta okażą się w Twoim przypadku bezcenne. Zatrzymanie wody w organizmie - przyczyny, poznaj je koniecznie!
Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny to trudna kwestia do ustalenia?
Ogólna zawartość wody w organizmie jest zmienna i zależy między innymi od wieku, płci, wagi ciała, ilości tkanki tłuszczowej. U dzieci woda stanowi 75% masy ciała, u dorosłego, nieotyłego mężczyzny 60% masy ciała, a u kobiet 50-55% z uwagi na fizjologicznie większą zawartość tłuszczu. Zatrzymanie wody w organizmie objawia się między innymi wrażeniem opuchnięcia, wzrostem masy ciała, uczuciem zmęczenia, złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, a także objawami związanymi z chorobami odpowiedzialnymi za występowanie zatrzymania wody w organizmie.
Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny mogą być związane między innymi ze stylem życia, zmianami hormonalnymi, stanami chorobowymi, czy stosowanymi lekami (np. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, sterydami, tabletkami antykoncepcyjnymi, blokerami kanału wapniowego stosowanymi np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego).
Do przyczyn związanych ze stylem życia należą zarówno nadmierna, jak i niedostateczna podaż płynów, nadmierne spożywanie soli, niedobór między innymi potasu, żelaza, witaminy B1, dieta uboga w białko, długotrwałe głodzenie, nadużywanie alkoholu, a także mała aktywność fizyczna, czy długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.
Wśród chorób związanych z występowaniem obrzęków należy wymienić choroby serca, naczyń, nerek, wątroby, tarczycy. Ponadto zatrzymanie wody w organizmie ma miejsce u kobiet w okresie przedmiesiączkowym i w czasie ciąży.
Jak się zdiagnozować?
Pierwszy etap diagnostyki powinien objąć przede wszystkim ocenę ilości wypijanych płynów, rodzaj diety, aktywność fizyczną, stosowane leki, współistniejące choroby, a u kobiet należy dodatkowo brać pod uwagę fazę cyklu miesięcznego oraz ciążę. Należy zwracać uwagę na wrażenie opuchnięcia, wzrost masy ciała, występowanie ciastowatych obrzęków. Ważne jest umiejscowienie obrzęków, nasilanie się w ciągu dnia, nieustępowanie po nocy.
Obrzęki na twarzy częściej związane są z chorobami nerek, obrzęki na nogach nasilające się w ciągu dnia mogą być związane z żylakami, zaś uogólnione obrzmienie ciała z różnymi stanami chorobowymi wymagającymi pomocy medycznej.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z przyczyną występowania zatrzymania wody w organizmie, to powinnyśmy skonsultować ten problem z lekarzem.
Zatrzymanie wody w organizmie przyczyny i choroby:
Zatrzymanie wody w organizmie może świadczyć o poważnych chorobach. Wśród nich dominują choroby serca i naczyń, między innymi nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, wady zastawkowe, niewydolność serca, przewlekła niewydolność żylna czy zakrzepica żył głębokich. Nadmierne gromadzenia wody w organizmie może świadczyć również o chorobach nerek (np. zespół nerczycowy, kłębuszkowe zapalenie nerek), wątroby (uszkodzenie przez różne czynniki etiologiczne prowadzące do marskości wątroby), tarczycy (w szczególności niedoczynność tarczycy) oraz innych zaburzeniach hormonalnych.
Jaką stosować profilaktykę?
Profilaktyka polega na wdrażaniu zdrowego stylu życia. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ilość dostarczanych płynów. Dobowe zapotrzebowanie na płyny wynosi ok. 2500 ml na dobę, z czego w organizmie w procesach przemiany materii powstaje około 300 ml (jest to tzw. woda oksydacyjna), resztę powinniśmy dostarczyć w wypitych płynach i spożytych pokarmach. W przypadku aktywności fizycznej, podczas upałów, czy w czasie gorączki zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Jeżeli ilość płynów dostarczanych w ciągu doby będzie zbyt mała, organizm zacznie gromadzić wodę w tkance podskórnej na zapas. Ważne jest aby uzupełniać płyny regularnie, wówczas organizm dostaje sygnał, że nie musi martwić się brakiem wody, a my unikniemy nadmiernego gromadzenia płynów i wrażenia nadmiernego obrzmienia ciała.
Zatrzymanie wody w organiźmie - przyczyny - czytaj więcje na kolejnej stronie >>
Za wywiad dziękujemy Pani
dr Dorocie Piłat - interniście
z Centrum Medycznego Grupy Scanmed.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.08.11 08:21
W takie upały woda zawsze ze sobą.. Lato jest takie bogate w owoce i warzywa, warto się skusić.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.