Opublikowany przez: Kamila Lubańska 2014-11-06 12:24:18
Planowanie ciąży może być dobrym pretekstem żeby zadbać o nas samych. zmianę stylu życia możemy wprowadzić już na parę miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko. Wizyty u ginekologa jak i innych specjalistów, zmiana diety, aktywność fizyczna, zadbane ciało i wyciszony organizm, dadzą nam poczucie że zadbaliśmy o przyszłego 'malucha' jak i o mamę i tatę...
Dla odmiany zaczniemy od przyszłego Taty, ponieważ ma on nieco mniej do zrobienia, co nie oznacza że jego rola jest mniej ważna lub łatwiejsza. Jego najważniejszym zadaniem jest wspieranie naszej przyszłej Mamy w jej przedciążowych postanowieniach. Tatusiowie pamiętajmy, żeby nie jeść słodyczy na oczach Mam, kiedy starają się one ograniczyć cukry proste i tłuszcze nasycone. Zmieniamy je na zielone jabłuszko i takie samo wręczamy partnerce ( i nie będzie, to 'owoc zakazany', a raczej wskazany).
Solidaryzujcie się, starajcie się być cierpliwi, bądźcie oparciem dla swojej partnerki, bez względu na to, jak długie mogą okazaćsię starania o potomka. Zadbajcie również żeby w wasze pożycie nie wkadła się rutyna.
Kochany Tato, początkiem przygotowań do starania się o dziecko jest wizyta u lekarza. Ma ona za zadanie wykluczyć wszelkie schorzenia i choroby, które mogłyby utrudniać poczęcie. Lekarza należy zapytać również, czy żadne z przyjmowanych przez ciebie medykamentów nie wpływają ujemnie na możliwość zapłodnienia.
Przyszły Tata powinien razem z przyszłą Mamą udać się na badanie określające grupę krwi i czynnika Rh.
Przygotowania do zapłodnienia rozpoczynasz przynajmniej na 3 miesiące przed stosunkiem - tyle trwa proces dojrzewania i produkcji nasienia. Przez ten okres zadbaj by nie przegrzewać narządów rozrodczych i nosić luźną bieliznę. Pomijając oczywiste odstawienie używek, takich jak alkohol czy papierosy, wysoko przetworzonej żywności oraz ograniczeniu stresu, warto zadbać o wprowadzenie do diety antyoksydantów. Dlaczego?
Męskie komórki rozrodcze są narażone na niszczącą działalność wolnych rodników, których przez zanieczyszczenie środowiska naturalnego, jak i współczesny styl życia jest coraz więcej w naszych organizmach, a trudniej o zwalczające je przeciwutleniacze. Antyoksydanty to sprzymierzeńcy każdego przyszłego Ojca!
Przeciwutleniacze znajdziemy w naturalnych substancjach występujących w jedzeniu, takich jak
część z nich mogą Panowie zażywać w formie suplementów, aczkolwiek najlepiej przyswajalne będą ze źródeł naturalnych.
Negatywny wpływ na plemniki, ale i na nas samych ma również ołów, który możemy znaleźć w wielu farbach, lakierach, czy rozpuszczalnikach, podczas dojrzewania plemników należy ograniczyć styczność z tym metalem ciężkim do minimum.
A teraz czas na kalendarium dla przyszłej Mamy.
Na pół roku przed planowanym poczęciem powinnaś zacząć dbać o kondycje, zmienić dietę i udać się na pierwsze badania:
1. Pierwszym z tych badań może być morfologia, która pozwoli ci określić czy nie masz niedoboru żelaza lub niedokrwistości, problemy z tym związane mogłyby nasilić się w ciąży. Jeżeli już teraz lekarz wypisze ci receptę na suplement bogaty w żelazo,nie będziesz musiała martwić się tym podczas ciąży.
2. "Dlaczego ja i przyszły Tata musimy oboje oznaczyć swoją grupę krwi i czynnik Rh?". Głównie po, to by ewentualnie móc uniknąć konfliktu serologicznego i po porodzie podać ci zastrzyk z immunoglobiny, jeżeli będzie to konieczne. Konflikt ten występuje, kiedy ty i twój partner macie odmienne czynniki Rh, dlatego jeżeli tak jest, warto profilaktycznie powiadomić o tym prowadzącego lekarza i położnika.
3. Wykonaj zaległe szczepienia. Weź po uwagę czy przechodziłaś choroby takie jak różyczka czy ospa (choroby z grupy zakaźnych wieku dziecięcego). Jeżeli tak, to świetnie! Jeśli nie, zaleca się szczepienie przyszłej Mamy, ponieważ są to choroby bardzo niebezpieczne dla płodu. Zalecane jest również szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, szczególnie jeżeli spodziewasz się rozwiązania cesarskim cięciem (np. z powodu dużej wady wzroku), ale jest to choroba którą można zarazićsię również przy innych drobnych zabiegach i może doprowadzić do poronienia, więc każda Mama powinna zadbać o komplet szczepień.
4.Oznacz stężenie hormonów tarczycy, pół roku to czas, w którym ewentualnie będziesz jeszcze wstanie uregulować hormony.Za wysoki poziom hormonów może spowodować przedwczesny poród, natomiast zbyt niski może być przyczyną problemów z płodnością i zwiększyć ryzyko poronienia.
5.Jeżeli mogłaś mieć kontakt z wirusem HIV - zrób test na przeciwciała tego wirusa. Jeżeli jesteś nosicielką, lekarz musi o tym wiedzieć, by w odpowiedni sposób poprowadzić ciąże i poród.
6.Zadbaj o higienę pochwy, zrób badanie jej czystości oraz USG sondą wewnętrzną i cytologię. Wszelkie nieprawidłowości takie jak nadżerki czy stany zapalne, będzie trzeba koniecznie wyleczyć, ponieważ to kolejne czynniki, które mogłyby zwiększyć ryzyko poronienia i powikłań w czasie ciąży.
7. Uśmiechnij się do dentysty! Podczas trwania ciąży nie jest wskazane np. leczenie kanałowe, warto więc zadbać o piękny i zdrowy uśmiech jeszcze przed ciążą
8. Zacznij dbać o swoją kondycje. Kochana Mamo, jogging, aerobik, przejażdżki na rowerze, gimnastyka czy pływanie to świetna forma wypoczynku i odstresowania się, ale również aktywność budująca twoją kondycje nie tylko do dźwigania przyszłego malucha, ale również by mniej dokuczały ci bóle kręgosłupa w ciąży oraz by sam poród nie trwał tak długo.
9. Czas na zmianę diety! Powinnaś polubić owoce i warzywa, dieta bogata w te produkty zapewni ci dużą ilość witamin i minerałów. Przyda się również białko i wapń, które są budulcami komórek, tkanek kostnych. Znajdziemy je w rybach, produktach mlecznych, jajkach, orzechach, mięsie i roślinach strączkowych. Przyszła Mama powinna ponad to ograniczyć spożywanie cukru i tłuszczów zwierzęcych.
Na trzy miesiące przed planowanym poczęciem skupimy się na wykonaniu ostatnich (na tym etapie) potrzebnych badani
10. Kochana Mamo, rzucamy palenie... Tata też. Bierzemy paczkę w dłoń i wyrzucamy za siebie przez lewe ramie - na szczęście."Dlaczego właściwie rzucamy palenie?" Odpowiedź jest prosta, dzieci palaczek rodzą się słabsze, a nasienie mężczyzn, który palą jest mniej ruchliwe przez co mniej skuteczne.
11. To czas na ograniczenie zażywania leków sprzedawanych bez recepty do minimum. Jeżeli przyjmujesz również inne leki z powodu przewlekłych chorób takich jak astma lub cukrzyca, odwiedź swojego lekarza, by ten ustalił odpowiednie dawkowanie niezbędnych medykamentów w najbliższym czasie.
12. Zrób badanie stężenia cukru we krwi dla swojego lekarza prowadzącego. Posłuży mu ono jako porównanie do pomiarów, które będą na tobie wykonywane w czasie samej ciąży. Podczas tych dziewięciu miesięcy zwiększa się ryzyko tzn. cukrzycy ciążowej, dlatego też jest to tak ważne, szczególnie jeżeli w twojej rodzinie były przypadki cukrzycy.
13. Zbadaj mocz. Jeżeli badanie wykaże obecność bakterii będziesz miała jeszcze czas na leczenie. Infekcje dróg moczowych łatwo mogą przedostać się do dróg rodnych i wywołać stan zapalny.
14.Jeżeli używałaś pigułek hormonalnych to czas je odstawić, żeby twój organizm miał wystarczająco czasu na powrót donormalnego działania.
15. Odstaw alkohol.
16.Zacznij systematycznie mierzyć ciśnienie, ponieważ u niektórych kobiet w ciąży znacznie się ono podwyższa i może komplikować przebieg ciąży, a nadciśnienie może doprowadzić do tzn. gestozy, czyli zatrucia ciążowego.
17. Z badań został nam jeszcze do zrobienia test WR, pozwalający wykryć kiłę. Nieleczona może być przyczyną wrodzonych wad twojego dziecka.
18. Zażywaj witaminę B9, którą zapewne kojarzysz lepiej pod nazwą kwas foliowy. Uznaje się, że przyjmowanie 0,4mg tej witaminy dziennie przez okres 3 miesięcy przed zapłodnieniem zmniejsza ryzyko występowania wad genetycznych u przyszłego dziecka.
Co jeszcze?
Nie dajcie się zwariować kochani. Wysypiajcie się, sprawiajcie sobie przyjemności (przyszła Mama może zainwestować w dobry krem ujędrniający czy wizytę u kosmetyczki), dbajcie o swój wewnętrzny spokój. Zawsze pojawiają się obawy przed nieodwracalnymi zmianami w naszym życiu. Na szczęście dobre przygotowanie pozwala zminimalizować nasze niepokoje i wkroczyć w ten błogosławiony stan z radością
Nawet mimo planowania ciąży pojawienie się dwóch kresek na teście jest zaskoczeniem.
Tego miłego zaskoczenia wam życzę
Kamila Lubańska
POROZMAWIAJMY NA FORUM - JAK WY PRZYGOTOWUJECIE SIĘ DO CIĄŻY? >>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.