Opublikowany przez: ULA 2012-04-24 12:40:44
By lepiej zrozumieć specyfikę wady postawy trzeba nam wiedzieć, że kręgosłup (bo jego deformacje i odchylenia od normy bardzo często są przyczyną złej postawy) dzieli się na 5 odcinków (szyjny, piersiowy, lędźwiowy, kość krzyżowa, kość guziczna).
Do najczęściej rozpoznawanych wad ustawienia kręgosłupa u dzieci należą, m.in.
1. Skolioza - boczne skrzywienie kręgosłupa i wielopłaszczyznowe odchylenie linii kręgosłupa od stanu prawidłowego
2. Plecy okrągłe czyli nadmierne uwypuklenie fizjologicznej (występującej prawidłowo) krzywizny piersiowego odcinka kręgosłupa
3. Plecy wklęsłe- nadmierne pogłębienie lordozy lędźwiowej (czyli zagłębienia w tej części kręgosłupa)
4. Plecy wklęsło-okrągłe - połączenie dwóch wyżej opisanych wad
Nieprawidłowa postawa może być także wynikiem deformacji w zakresie klatki piersiowej. Możemy mieć do czynienia z klatką piersiową tzw. :
1. kurzą czyli nadmiernie wysuniętą ku przodowi lub
2. lejkowatą czyli zapadniętą.
Wady klatki koryguje się operacyjnie, gdy dziecko osiąga wiek ok. 16 lat.
Także nie leczona lub nie wykryta rozwojowa dysplazja stawu biodrowego może być przyczyną złej postawy u dziecka. By temu zapobiec każdy niemowlak ok. 6 tygodnia życia powinien odwiedzić dziecięcą poradnię ortopedyczną, w której lekarz na postawie badania ultrasonograficznego oraz odpowiednich testów oceni stosunek głowy kości udowej do panewki stawu biodrowego i określi stopień ewentualnej dysplazji. Czynnikami, które mogą sprzyjać wyżej opisanej jednostce chorobowej są m.in.: duża masa urodzeniowa (powyżej 4kg), ciąża przenoszona (urodzenie dziecka po 42 tygodniu ciąży) i cukrzyca u matki.
Kolejnym elementem kośćca dziecka, który może nastręczać problemów są stopy. Wachlarz nieprawidłowości dotyczących tej części ciała znów jest bardzo szeroki, wyróżnia się m.in. stopy płaskie, płasko- koślawe, szpotawe, wydrążone, końskie i piętowe. Po stwierdzeniu u malucha występowania płaskostopia warto zwrócić się do fizjoterapeuty z prośbą o odpowiedni zestaw ćwiczeń, takich jak np. podnoszenie palcami drobnych przedmiotów np. długopisu lub naprzemienne chodzenie na stopach i palcach.
Należy także zwrócić uwagę na obuwie jakie nosi nasze dziecko. Buty powinny być przede wszystkim wygodne i najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Z dużą rezerwą trzeba podejść do kwestii noszenia przez małe dziewczynki butów na obcasie- obciążają one bowiem nadmiernie przednią część stopy. Darujmy więc swojemu dziecku ten zbędny element ubioru, wymuszający nieprawidłowe z punktu widzenia anatomicznego położenie stopy.
By zapobiegać nabytym wadom postawy i korygować sytuacje skutkujące np. wadliwym ułożeniem łopatek czy odchyleniem w ustawieniu głowy i szyi, dbaj, by Twój maluch przyjmował odpowiednią pozycję siedzącą podczas oglądania telewizji, zabawy czy odrabiania lekcji. Pamiętaj, że dzieciństwo jest najlepszym etapem do profilaktyki wady postawy! Wady niekorygowane prowadzą do schorzeń w późniejszym okresie życia (choroba zwyrodnieniowa stawów).
Warto wiedzieć, że niwelowanie siedzącego trybu życia i wdrażanie ćwiczeń ruchowych to najlepsze metody profilaktyki wad postawy i skuteczne sposoby zmniejszenia występowania dolegliwości, będących skutkiem ich istnienia. Polecaną dyscypliną sportową, która sprzyja korekcji wad jest pływanie. Powinni się do niej przekonać rodzicie dzieci mających problemy z nadwagą. Dodatkowe kilogramy niepotrzebnie obciążają stawy i stają się przyczyną kontuzji i przedwczesnego ich zużycia.
opracowanie:
Natalia Napierała - studentka VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Pediatrii przy SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.