Jak wynika z badań australijskich naukowców, spędzanie przed telewizorem powyżej czterech godzin dziennie, zwiększa ryzyko śmierci. Aż o 80 procent! Telewizja zabija powoli
Każda godzina spędzona przed telewizorem zwiększa ryzyko chorób układu krążenia jeszcze w młodym wieku.
Naukowcy przeprowadzili badania na 8800 dorosłych osobach. Badania trwały 7 lat, a ochotnikom przyczepiono na ciele bioznaczniki, które mierzyły poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Badanych podzielono na trzy zespoły, z czego pierwszy miał oglądać TV mniej niż 2 godziny dziennie, drugi – od 2 do 4 godzin dziennie, trzecia drużyna zaś miała oglądać telewizję dłużej niż 4 godziny.
Ostatnia grupa, która oglądała telewizję nadłużej, najmniej się ruszała. Brak ruchu spowodował zwiększenie aż o 80 proc. ryzyka chorób układu krążenia, podczas gdy w pierwszej grupie ryzyko było minimalne. Wzrost ten się utrzymywał niezależnie od innych czynników.
W USA ludzie oglądają telewizję średnio 8 godzin na dobę. To zdecydowanie zbyt długo – brakuje im w tym czasie ruchu. Większość z nich cierpi na nadwagę. W Australii zaś przeciętny mieszkaniec ogląda telewizję 3 godziny dziennie.
Zagrożenie chorób krążenia dotyczy jednak nie tylko oglądania telewizji, ale ogólnego braku ruchu. Również długa praca siedząca nie sprzyja naszemu zdrowiu.
Czytaj także: