Opublikowany przez: Kasia P. 2018-08-09 09:29:40
Autor zdjęcia/źródło: kąpiele lecznicze @ Zaprojektowane przez Freepik
Kąpiel lecznicza, jak każda kąpiel po prostu relaksuje. Poza tym jednak ma wiele właściwości prozdrowotnych. Kąpiele bowiem uaktywniają naturalne siły organizmu i zalecane są przy terapii dolegliwości układu ruchu, chorób skórnych, dolegliwości kobiecych, a także obrzęków. Kąpiele wpływają także na podniesienie odporności. Warto stosować je regularnie, żeby zauważyć dobre efekty. Sprawdź nasze receptury na zdrowe kąpiele lecznicze!
Stosuje się ją w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, nerwobólów, reumatoidalnego zapalenia stawów, przewlekłych stanach zapalnych tkanek miękkich oraz stanów pourazowych. To także dobra kąpiel na dolegliwości kobiece.
Wystarczy, że kupisz sól uzdrowiskową, np. bocheńską, kłodawską, borowinową i będziesz postępować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Zaleca się robienie kąpieli na wieczór, ponieważ dobry sen jest przedłużeniem jej leczniczego procesu. Kąpiel powinna trwać ok. 10-20 minut.
O tym, że kąpiele koją nerwy wiedziano już od wiek wieków. Kąpiele takie nie tylko odprężają, lecz także przeciwdziałają przemęczeniu i ogólnemu wyczerpaniu. Ważne jest także to, że zwyczajnie poprawiają nastrój i podnoszą poziom energii.
Wystarczy zastosować olejek pomarańczowy lub lawendowy albo napar z 2 garści suszonych kwiatów akacji, garści liści melisy i lawendy. Temperatura wody powinna mieć ok. 37 stopni. Taką kąpiel również dobrze jest robić przed snem i zapewnić sobie po niej minimum 8 godzin zdrowego snu.
W przypadku zmian skórnych receptur na różne dolegliwości jest bardzo dużo:
Łuszczyca, trądzik – kąpiel w soli z Morza Martwego,
Egzemy, odmrożenia, oparzenia – kąpiel w odwarze z otrębów
Stany zapalne, ropne wykwity, trądzik – kąpiele w ziołach ( rumianek, krwawnik, fiołek trójbarwny, siemię lniane, skrzyp, szałwia, mięta, pączki sosny, kora dębu, tymianek)
Regeneracja naskórka – kąpiel borowinowa (można kupić sól borowinową)
Wszystkie kąpiele powinny mieć odpowiednio gorącą temperaturę wody (37 stopni C). Czas trwania takiej kąpieli to średnio 20-30 minut. Wystarczy się w niej przez ten czas powylegiwać. Ważny jest też głęboki oddech, ponieważ kąpiele lecznicze są także pięknie pachnące i działają nie tylko na skórę, lecz także cały organizm.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.