Opublikowany przez:
Monika C.
2020-01-14 16:00:41
Autor zdjęcia/źródło: Jak dobrze wybrać suplementy diety @Pixabay
Czy przyjmować suplementy diety?Jak we wszystkich tego typu sprawach nasuwa się odpowiedź: to zależy. Bo odpowiedź na pytanie: „leczenie czy żywienie?” nie jest jednoznaczna, a różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Teraz Główny Inspektor Sanitarny opracował kompendium, czyli co powinniśmy wiedzieć przyjmując suplementy ujęte w 10 punktów.
Suplementy diety są przydatne dla zdrowia jeśli przyjmujemy je „z głową”. Jak je wybierać, by służyły naszemu zdrowiu? Oto TOP 10 faktów na temat suplementów diety opracowanych w GIS.
Jedzenie to nie leczenie – suplementy diety są uznawane jako rodzaj żywności, a nie leki, których działanie i przeznaczenie są inne.
Suplementacja = uzupełnianie, czyli podstawą zdrowia jest prawidłowa dieta, którą w razie konieczności można właśnie uzupełniać, ale nie zastępować.
Wybieraj suplementy potrzebne konkretnie tobie, nie sugeruj się poradami znajomych i reklamami.
Obserwuj się – przyjmując suplementy sprawdzaj jak wpływają na twój organizm i samopoczucie.
Wybieraj suplementy ze sprawdzonych źródeł – zachowaj szczególną ostrożność kupując specyfiki przez internet, bez dokładnego opisu, określenia dawkowania itp.
Zrób badania – określ niedobry w swoim organizmie, a nie bierz suplementów na wszelki wypadek, bo wszyscy je biorą. Przedawkowanie jest tak samo niebezpieczne jak niedobór.
Wybieraj świadomie – nie kupuj „tego” co pomogło przyjaciółce, sprawdź przeciwwskazania i deklarowaną zawartość.
Nie przekraczaj zalecanej dawki – ani konkretnego suplementu, ani nie zażywaj jednocześnie kilku preparatów wieloskładnikowych, w których dublują się witaminy lub mikroelementy. Skutki przedawkowania są równie niebezpieczne dla zdrowia co niedobry, a czasem nawet trudniejsze do wyleczenia.
Niepożądane interakcje – z przyjmowanymi lekami – zawsze informuj lekarza co przyjmujesz stale, nawet jeśli jest to preparat wydawany bez recepty.
Zanim kupisz suplement diety sprawdź czy widnieje w rejestrze GIS , żeby sprawdzić czy został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego status.
Pomiędzy lekami a suplementami żywności są ogromne różnice. Najważniejsze z nich to:
Leki podlegają pod przepisy prawa farmaceutycznego, a suplementy diety pod przepisy prawa żywnościowego.
Przed wprowadzeniem do obrotu lek musi zostać zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, a suplement jako żywność nie wymaga pozwolenia na dopuszczenie do obrotu – decyzje o wprowadzeniu na rynek podejmuje producent.
Działanie leku potwierdzone jest licznymi i długotrwałymi badaniami, natomiast nie są one wymagane do potwierdzenia rzeczywistego działania suplementów (niektóre preparaty mają takie certyfikaty, ale to zależy od producenta).
Leki poddawane są dokładnym badaniom potwierdzającym deklarowany skład, w suplementach diety widełki odstępstw są szerokie i dla witamin wynoszą od -20% do +50%, a dla składników mineralnych od – 20% do +45% ilości deklarowanej an opakowaniu.
Lek służy leczeniu lub zapobieganiu chorobom, suplement jest jedynie uzupełnieniem codziennej diety.
>>> Czytaj też: Dopuszczalna ilość witamin i składników mineralnych w suplementach diety>>> Czytaj też: Jaka ma być zawartość witamin z grupy B i kofeiny w suplementach? Są WYTYCZNE
Źródło: gis,gov.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ruminski
2020.01.28 22:24
Dla mnie suplementy to nie cukierki. Nie należy ich stosować na własną rękę i zbyt często. Co innego, gdy istnieją do tego jakieś wskazania medyczne.
ruminski
2020.01.28 22:24
Dla mnie suplementy to nie cukierki. Nie należy ich stosować na własną rękę i zbyt często. Co innego, gdy istnieją do tego jakieś wskazania medyczne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!