Opublikowany przez: Kasia P. 2015-09-03 10:15:26
Kiedy rozpocząć szkolenie psa?
Jesteś właścicielem młodego psiaka i chcesz od początku „inwestować” w jego edukację? To świetnie! Pierwsze szkolenia możesz zacząć już około szóstego miesiąca jego życia. Jeśli jednak Twoja psina ma trochę więcej lat na liczniku – nie spisuj jej na straty. Nawet dorosły pies może się wiele nauczyć, chociaż na pewno potrwa to troszkę dłużej niż w przypadku pracy z młodszym psem. Odrobina samozaparcia właściciela i regularność treningów przyniesie jednak duże efekty! Dowiedz się, jak zacząć uczyć psa podstawowych komend i czego będziesz do nich potrzebować.
Jak nauczyć psa podstawowych komend?
Kiedy zaczynasz pierwsze treningi ze swoim psem, który nigdy wcześniej nie był szkolony, musisz pamiętać o kilku istotnych aspektach. Pierwszym z nich jest Twoje nastawienie. To od niego w dużej mierze zależy to, czy trening zaowocuje pierwszymi sukcesami. Nie podchodź więc do niego jak do wyzwania i celu, który musisz osiągnąć jak najszybciej, ale jak do wspólnej zabawy. Właśnie dzięki takiemu podejściu osiągniesz znacznie więcej niż poprzez sztywną musztrę. Twoje nastawienie powinno przekładać się przede wszystkim na Twój głos i Twoje reakcje. Mów do psa spokojnym i przyjaznym tonem, który jednocześnie będzie bardzo stanowczy. Niezależnie od tego, jak duże i szybkie postępy będzie robił Twój zwierzak, nigdy nie karć go za nieudaną próbę! Krzyk i nerwowość są bezwzględnie zabronione podczas treningów. Nie chcesz przecież, by psu kojarzyły się one negatywnie. Kolejną sprawą są czas i miejsce. Szkolenia nie powinny trwać dłużej nić 10-15 minut dziennie i powinny odbywać się w miejscu zacisznym, oddalonym od rozpraszaczy – chcesz przecież maksymalnie wykorzystać czas uwagi swojego psa. Na koniec rzecz najważniejsza – przed każdym treningiem zaopatrz się w przysmaki dla psa, np. w https://www.naszezoo.pl/pl/c/Przysmaki-dla-psa/68. Będą one wspaniałą motywacją do nauki i nagrodą za każdą dobrze wykonaną sztuczkę.
Siad!
Wbrew pozorom nauka tej podstawowej komendy wcale nie jest taka trudna. Na początku przygotuj sobie jakiś smakołyk w ręce i przesuń dłoń za głowę swojego psa, jednocześnie wydając słowną komendę „siad”. Takie zachowanie sprawi, że odruchowo przyjmie on postawę siedzącą. Jeśli wykonał zadanie prawidłowo, pochwal psiaka i oddaj mu przysmak schowany w ręce. Ćwiczenie powtórz kilka razy, by pies zapamiętał dźwięk komendy „siad” i kojarzyło z ruchem uniesionej dłoni skierowanej wnętrzem do psa.
Waruj!
Kiedy pies nauczy się siadania, nauka komendy „waruj” będzie dla niego znacznie prostsza. Trening tego polecenia zaczynasz w momencie, gdy Twój pies stoi (Ty znów trzymasz w ręce smakołyk). Przesuń rękę w dół, zaczynając od nosa, przez klatkę piersiową, aż po łapki swojego psiaka, mówiąc „waruj”. Naturalną reakcją zwierzęcia będzie położenie się. Podobnie więc jak w przypadku pierwszej komendy, gdy wykona ją prawidłowo – nagródź go! Powtarzaj kilka razy dla utrwalenia.
Daj łapę!
Najbardziej spektakularną i chyba ulubioną komendą wśród wszystkich właścicieli psów jest polecenie „daj łapę”. Chcesz nauczyć go swojego psa? Zacznij w momencie, gdy zwierzak będzie siedział. Utrzymuj z nim kontakt wzrokowy i skup uwagę na Twojej wyciągniętej ręce, która powoli chwyta jego przednią łapę (w tym momencie z Twoich ust padają słowa „podaj łapę”). Kilkukrotnie powtarzaj tej ruch i dźwięk sam, by zwierzak się z nim osłuchał. Po chwili powinien sam zrozumieć „o co w tym biega”. Kiedy wykona komendę poprawnie – nagrodź go ulubionym smakołykiem. Później możesz już przejść do pochwał słownych i głaskania po głowie.
Kluczem do sukcesu wszystkich treningów jest wytrwałość. Pamiętaj, by nie oczekiwać ogromnych postępów po kilku lekcjach. Pewne polecenia i ich utrwalenie może zająć znacznie więcej czasu niż Ci się wydaje. To, że Twój pies na chwilę zapamięta sztuczkę, nie gwarantuje, że będzie pamiętał o niej jutro. Pierwsze lekcje to dopiero początek drogi. Nie poddawaj się jednak i trenuj! Bo przecież praktyka czyni mistrza ;)
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2015.09.04 15:35
Podstawowe komendy mój pies zna, jednak jest charakterny i uparty, czasem ich nie wykona...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.