Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-08-12 09:58:34
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Coraz częściej słyszymy o powrocie chorób, które już niemal wygasły. Jedną z nich jest różyczka, typowa choroba wieku dziecięcego. Różyczka u dzieci ma łagodny przebieg, gdy jednak dotyczy płodu może powodować wady wrodzone.
Różyczka jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa RNA, który przenosi drogą kropelkową. Ale inna doga przenoszeni się wirusa różyczki to droga łożyskowa - od matki do płodu.
Infekcja dotyka głównie skóry oraz węzłów chłonnych, a u dzieci ma zwykle łagodny przebieg. Natomiast u kobiet ciężarnych różyczka może spowodować zespół różyczki wrodzonej, który może mieć poważne następstwa dla rozwijającego się płodu, powodują poważne, a nieraz zagrażające życiu deformacje i wady rozwojowe.
Nieleczona różyczka u dziecka może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak np. różyczkowe zapalenie mózgu, plamica różyczkowa i różyczkowe zapalenie stawów.
Różyczka rozwija się od 10 do 14 dni, a towarzyszy jej trwająca 1-2 dni łagodna gorączka oraz obrzęk i wrażliwość węzłów chłonnych (w tylnej części szyi lub za uszami). Towarzyszy temu ogólne złe sampoczucie i rozbicie. Kolejnym objawem różyczki jest wysypka na twarzy, która rozprzestrzenia się na niższe partie ciała. W miarę jak wysypka posuwa się na dół, zwykle znika z twarzy.
Wysypka w różyczce może mieć postać różowych lub jasnoczerwonych krostek łączących się w „łatki”. Wysypka może swędzieć i utrzymywać się do trzech dni. Gdy zmiany na skórze znikają, skóra może zacząć się łuszczyć.
Inne objawy różyczki u dzieci to: ból głowy, utrata apetytu, stan zapalny tkanki wyściełającej powieki i gałki oczne, zatkany nos, obrzęk węzłów chłonnych oraz ból i obrzęk stawów. Należy jednak pamiętać, że u wielu osób różyczka przebiega bezobjawowo.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.