Opublikowany przez:
Monika C.
2020-05-28 15:59:53
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Limor Zellermayer on Unsplash
Relacja ojca z córką jest relacją dopełniającą więź z matką. Idealny ojciec potrafi dopasować swoją emocjonalność do potrzeb dziewczynki na różnych etapach jej życia. Jak ma to zrobić? Czy relacja zawsze powinna wyglądać tak samo?
Pierwszą osobą, z którą dziecko buduje relację jest mama. Ale już od 2. roku życia bardzo ważny staje się tata, który poza przytulaniem, czytaniem bajek i zabawą, zaczyna wprowadzać ją w świat relacji społecznych. Ojciec wskazuje dziewczynce bezpieczny kierunek, a jego obecność wpływa na regulowanie emocji, łagodzi i uczy dystansu emocjonalnego. Obserwacja większej, naturalnej skłonności ojca do ryzyka, pozwala córce uczyć się pokonywania trudności.
Specjaliści uważają, że relacja córki z ojcem jest ważna na każdym etapie życia dziewczynki. Powinna być dopasowana do jej zmieniającej się osobowości i potrzeb. Od samego początku, relacja z tatą, wpływa na budowanie swojego obrazu, kształtowanie osobowości oraz pewności siebie. To obecność i opieka taty wpływają na kształtowanie się inteligencji emocjonalnej, intelektu, wrażliwości, moralności oraz umiejętność budowania relacji z mężczyznami w życiu dorosłym.
Świadoma obecność taty w życiu córki pomaga jej uczyć łączyć świat wewnętrzny z zewnętrznym. Brak ojca w dzieciństwie córki, może być przyczyną do popadania w stany depresyjne lub nerwice, niepewność oraz poszukiwanie akceptacji u starszych od niej mężczyzn.
Zdarza się, że ojcowie wycofują się życia córek, kiedy wchodzą one w wiek nastoletni. Wynika to najczęściej z obawy o niezrozumienie intencji wobec dojrzewającej seksualnie córki stad zaczyna się unikanie okazywania czułości i bliskości. U dziewcząt prowadzi do niepewności, błędnego postrzegania siebie, spadku pewności siebie i niepewności w relacjach z innymi mężczyznami. Czasem brak bliskości ojca może objawiać się poszukiwaniem innego mężczyzny, który go zastąpi.
Na drugim biegunie jest relacja, w której ojciec robiąc wszystko dla córki, podświadomie zamienia role córki i zony. Nie jest dobra relacja, zwłaszcza kiedy córka stała się już nastolatką. Może to prowadzić do konfliktu z matką dziewczyny.
Rola ojca, a zwłaszcza tego idealnego nie jest łatwa. Wymaga od niego wiele wyczucia i umiejętności obserwacji potrzeb i rozwoju córki. Dobrze zbudowana relacja ojca z córką zaprocentuje w jej dorosłym życiu. Skąd mieć pewność, że dobrze postępujemy w tak delikatnej materii jak relacje? Może czasem warto sięgnąć po fachową literaturę lub zwrócić się o poradę do psychologa? Specjalista albo podpowie właściwą drogę albo rozwieje wątpliwości.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!