Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Kasia P.
2018-01-24 10:33:46
Autor zdjęcia/źródło: Problemy ze snem u dziecka @ familie.pl
Każdy i to niezależnie od wieku potrzebuje snu dla własnego zdrowia, samopoczucia i regeneracji. Dzieci z uwagi na to, że rozwijają się w błyskawicznym tempie, potrzebują go o wiele więcej niż my. Właśnie dlatego tak ważne jest, by z małymi dziećmi wypracować wspólnie odpowiedni rytm dnia. Wasz wspólny harmonogram musi zawierać wystarczającą ilość snu. National Sleep Foundation zaleca konkretną liczbę godzin i drzemek dla określonego wieku dziecka. Więcej na ten temat piszemy w artykule: <<Ile dziecko potrzebuje snu – PODZIAŁ NA WIEK >>. Dzięki uśrednionym danym możesz więc porównać liczbę godzin, którą przesypia Twoje dziecko z międzynarodowymi zaleceniami. Kiedy dojdziesz do wniosku, że Twoje dziecko śpi za mało, być może znajdziesz klucz do innych jego dolegliwości i zachowań.
Problemy ze snem u dziecka bardzo łatwo jest zauważyć. Najłatwiej można je podzielić na dwie kategorie: problemy z zasypianiem, wybudzanie się w ciągu nocy. Niemowlęta zwykle mogą mieć problem z uśnięciem, dlatego najskuteczniejsze dla nich sposoby na poprawę tego stanu rzeczy będą wiązały się z dobrymi technikami usypiania. Starsze dzieci z kolei będą przybiegać w środku nocy do waszego łóżka z powodu np. koszmarów, czy lęków nocnych. Niewyspane dzieci często kapryszą, w ciągu dnia są bardzo senne i zmęczone, mają mniejszy apetyt, trudniej im się bawić oraz skupić na nauce. Na szczęście mamy kilka sposobów na problemy ze snem u dziecka.
To zaburzenie snu jest dla dzieci szczególnie dolegliwe. Lęki nocne występują zarówno u chłopców, jak i dziewczynek, a szacuje się, że ma z nimi problem od 1 do 6% dzieci. Przyczyny lęków nocnych mogą być bardzo różne: trudne i stresujące wydarzenie, którego dziecko było świadkiem, gorączka, a także samo niewyspanie. Nie można lęków mylić z koszmarami. Tutaj oczywiście także daje o sobie znać rozwijająca się dziecięca wyobraźnia, ale zachowanie dzieci w lęku jest inne niż po złym śnie. Najbardziej charakterystycznymi objawami lęku nocnego są przeraźliwy płacz dziecka przez sen i trudności z uspokojeniem i obudzeniem dziecka. Często zdarza się, że maluch nawet nie zdaje sobie sprawy dlaczego płakał, a na drugi dzień nie za bardzo pamięta co się stało w nocy. W konsekwencji następnego dnia dziecko jest niewyspane i zmęczone.
Najczęściej występujący u dzieci rodzaj bezdechu to bezdech obturacyjny. Szacuje się, że można go zaobserwować u ok. 1-3% dzieci. Bezdech senny ma głównie związek z zaburzeniami przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe spowodowanymi, np. przerostem migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego. Podczas snu u każdego człowieka mogą zdarzać się przerwy w oddychaniu, które trwają ok. 15 sekund. Jednakże kiedy bezdech jest długotrwały i nieregularny trzeba bardziej przyjrzeć się jego objawom. Należą do nich: skłonność do zasypiania w nienaturalnych pozycjach, chrapanie, senność podczas dnia. Przy objawach, które utrzymują się dłużej dziecko może wykazywać także zmiany w zachowaniu na co dzień.
Często jedną z przyczyn bezsenności u dzieci jest ząbkowanie. Maluchowi dokuczają wyrzynające się zęby – ból i swędzenie dziąseł powoduje dyskomfort, który utrudnia spokojny sen. Najczęściej ząbkowanie zaczyna się w szóstym lub siódmym miesiącu życia. Zęby zazwyczaj wyrzynają się parami w odstępach 1-2 miesięcznych. To trudny okres dla niemowlaka, ale także dla rodziców. Niełatwo jest zidentyfikować objawy i ukoić ból dziecka. Pomagają takie preparaty, jak żele na ząbkowanie, które działają miejscowo – np. Viburgel. Żel ma naturalny skład (działanie przeciwbólowe zapewnia olejek goździkowy) i co ważne, nie zawiera środków znieczulających – lidokainy, benzokainy, które mogą powodować powikłania.
Przyczyn moczenia nocnego u dzieci może być kilka. Jedną z nich są zaburzenia czynnościowe. Są przypadki kiedy dziecko ma za mały pęcherz w stosunku do wytwarzanego moczu i dlatego kiedy śpi, nie czuje parcia na pęcherz. Przyczyną może być także zaburzona praca mięśni zwieraczy. Jednak by odpowiedzieć na pytanie o te przyczyny należy wykonać USG brzucha z oceną zalegania moczu w pęcherzu lub cystografię. Kolejną przyczyną może być infekcja podczas której parcie na mocz jest tak silne, że dziecko siusia bezwiednie. W tym przypadku dziecko może skarżyć się na pieczenie okolic intymnych, czy bóle w dole brzucha. Wtedy warto zrobić badania moczu. Jeśli wszystkie powyższe badania nie wykazują wspomnianych powodów, większość lekarzy upatruje przyczyny moczenia nocnego w emocjach. W ten sposób dzieci mogą odreagowywać trudne przeżycia, adaptacje w przedszkolu, czy w szkole, ale także pozytywne wydarzenia jak oczekiwanie na obiecaną wycieczkę. Moczenie nocne jest dużym problemem, ponieważ jest bardzo wstydliwe dla dziecka i znacząco osłabia jego samopoczucie. Dodatkowo brak snu spowodowany moczeniem powoduje zmęczenie i senność w ciągu dnia.
Niezależnie od wieku dziecka warto pamiętać, że gdy płacze w nocy, musimy zawsze reagować. Brak reakcji rodzica jest niedopuszczalny, a wszystkie techniki polegające na przeczekaniu płaczu dziecka są już przestarzałe i po prostu okrutne. Długotrwały płacz to dla dziecka utrzymujący się stres, który zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie.
W godzinach wieczornych dziecko powinno zjeść odpowiedniej wielkości posiłek, czyli taki, który nie sprawi, że dziecko obudzi się w nocy głodne, ani taki, który będzie zbyt obfity i spowoduje budzenie się dziecka z przykrymi dolegliwościami. Odpowiedni, wartościowy posiłek zapewni zarówno maluszkowi, jak i starszemu dziecku dobry start na sen. Da uczucie błogości i dobrostanu z którymi o wiele lepiej się zasypia.
Warto także zadbać o pokój w którym dziecko sypia. Przed snem do pokoju warto wpuścić nieco świeżego powietrza. Można także po wywietrzeniu zostawić w pokoju napar z lekkim zapachem lawendy, który ułatwi dziecku zasypianie. Jeśli dziecko tego potrzebuje zostaw mu włączoną, przyciemnioną lampkę.
Dla dobrego snu ważne jest także to w co ubierasz dziecko i jaką wybierasz dla niego pościel, materac, łóżeczko. Poza aspektami bezpieczeństwa, wszystkie te rzeczy muszą być wygodne i przyjemne w dotyku. Ubranko i pościel zawsze dobieraj do aktualnej temperatury.
Gdy malec nagle w środku nocy zechce się bawić lub dostać swoją ulubioną kaszkę, powinniśmy mu konsekwentnie odmówić. Uspokójmy malucha przytulając go i łagodnie uspokajając. Pamiętajmy, że na zabawę czas jest w ciągu dnia, a nie w nocy. Nie warto kształtować takich nocnych nawyków. Z kolei bujanie i kołysanie maluszka wpływa na niego uspokajająco. Jednak dziecko szybko się do tego przyzwyczaja i nie potrafi bez tego zasnąć.
Bardzo się starasz przestrzegać wszystkich wymienionych metod, a dziecko ma dalej problemy ze snem? Możesz sięgnąć po naturalny i bezpieczny preparat, który zmniejszy niepokój u dziecka i pomoże mu spokojnie spać. Dla najmłodszych dzieci od 3. miesiąca życia najłagodniejszą i zarazem skuteczną formą podania preparatu będzie czopek (np. Viburcol Compositum). Czopek u małych dzieci to najbezpieczniejsza, fizjologiczna forma podania leku, która zapewni najlepsze wchłoniecie preparatu, o ile oczywiście dziecko nie ma biegunki. Z kolei dla dzieci od 18. miesiąca życia najlepszą formą podania preparatu są krople doustne. Warto wybierać takie o neutralnym smaku (np. Viburcol plus). Co ważne preparaty te możesz stosować nie tylko wtedy, kiedy dziecko ma problemy ze snem, ale także w przypadku kolki niemowlęcej, bólach brzucha, wzdęciach, zaparciach, ząbkowaniu, infekcjach, alergiach, czy szczepieniach. Co najważniejsze preparaty te nie mają żadnych skutków ubocznych.
Problemy ze snem u dziecka można rozwiązać stosunkowo szybko i w prosty sposób. Oczywiście ważne jest aby nie bagatelizować problemu i reagować, gdy widzimy, że dziecko się nie wysypia. Bardzo ważne jest też trzymanie się codziennego rytmu dnia i wieczornych, wyciszających rytuałów takich jak przyjemna kąpiel, uspokajający masaż z oliwką, kołysanka, karmienie i przytulanie. Dzieci bardzo lubią stały rytm dnia i z czasem zaczynają spać bez problemu.
rozyczka555
2018.08.23 12:29
Viburcol ratował moje dzieci już niejednokrotnie. Jak były starsze, to dawałam kropelki, bo przy czopkach zaczęły protestować. Super lek.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!