Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: oksytocyna@pixabay.com
Oksytocyna wyzwala potrzebę bliskości oraz silne przywiązanie i dlatego często jest nazywana hormonem miłości. Produkowana przez część mózgu nazywaną podwzgórzem, zostaje uwolniona do krwi przez przysadkę mózgową, jako odpowiedź na sygnały płynące z organizmu. Jednak hormon ten inaczej wpływa na panów, a inaczej na panie. U kobiet, w połączeniu z innymi hormonami, oksytocyna wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie. Mężczyzna także pod jej wpływem odczuwa przypływ ciepłych emocji wobec partnerki, jednak mieszanka oksytocyny z testosteronem wywołuje pewne skutki uboczne i poza spełnieniem emocji pojawia się senność.
Organizm kobiety ciężarnej produkuje zbyt mało tego hormonu i dlatego podawanie go przy porodzie staje się konieczne. Zaleca się podłączenie ciężarnej kroplówki zawierającej odpowiednie stężenie oksytocyny. Odpowiada ona za skurcze macicy i przyspieszenie akcji porodowej. Działanie takie ma jednak swoich przeciwników, gdyż zbyt duża ilość oksytocyny powoduje bardzo bolesne skurcze, a poród często kończy się cesarskim cięciem. Zdarza się jednak, że pomimo podania oksytocyny nie można wywołać akcji porodowej. Farmakologiczne przyspieszenie porodu nie powinno być stosowane, gdy mamy do czynienia z wcześniakiem, przebytymi operacjami macicy, jej niedojrzałością bądź rakiem szyjki macicy.
Wielu lekarzy uważa, że oksytocyna podczas porodu pozytywnie wpływa nie tylko na mamę, ale także na dzidziusia. Skraca wysiłek noworodka oraz „usypia” neurony dziecka i dzięki temu chroni je przed skutkami chwilowego niedotlenienia.
Musimy jednak wiedzieć, że nadmiar oksytocyny może wywołać w przypadku zdrowych osób poważne szkody, a mianowicie nadwrażliwość emocjonalną, która objawia się nieprawidłową interpretacją wskazówek społecznych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.10.18 16:51
No tak.. wszystko to chemia ale jaka potrzeba
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.