Opublikowany przez:
Familiepl
Tegoroczna Wielkanoc w związku z epidemią koronawirusa będzie wyglądać inaczej niż zawsze. Z nabożeństw przed Wielkanocą zostali wyłączeni wierni, którzy mogą w nich uczestniczyć na przykład online. Również modlitwa i poświęcenie pokarmów Wielka Sobota na wielkanocne śniadanie odbywa się w domu. Potrawy można pobłogosławić w domu, w niedzielny poranek. Jakimi słowami to uczynić i jaka powinna być treść i tekst modlitwy błogosławieństwa stołu i pokarmów w Wielkanoc? Modlitwa poświęcenie pokarmów Wielka Sobota - odpowiedź i jej treść znaleźliśmy na stronie Episkopatu, a treść prezentujemy poniżej.
Episkopat Polski wydał stosowny komunikat w sprawie zarówno przygotowań do Wielkanocy, jak i treści modlitwy – błogosławieństwa pokarmów na wielkanocne śniadanie i stół wielkanocny. Modlitwa poświęcenie pokarmów Wielka Sobota - jak czytamy, błogosławieństwa pokarmów powinien udzielić ojciec rodziny lub przewodniczący, ale wydaje nam się, że może to równie dobrze uczyć dowolna osoba dorosła, która chce pobłogosławić rodzinie i odprawić błogosławieństwo pokarmów na wielkanocne śniadanie.
(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350)
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
CZYTAJ TEŻ:
>> Wielki tydzień w tym roku będzie inny
>> Jak wzmocnić odporność organizmu? DIETETYK RADZI
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!