Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
2024-09-04 10:38:24
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Long covid, nazywany również post covid syndrome, to termin odnoszący się do zespołu objawów utrzymujących się przez tygodnie, miesiące, a nawet lata po przejściu ostrej fazy zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Mimo, że korona wirus początkowo określany był wyłącznie jako choroba układu oddechowego, okazało się jednak, że jego oddziaływanie na organizm może być wielonarządowe, a skutki długoterminowe.
Long covid może się objawiać w różny sposób, w zależności od właściwości osobniczych danej osoby, a także stopnia oddziaływania wirusa na organizm. Po przechorowaniu korona wirusa organizm stopniowo powinien wracać do normy, jednakże są przypadki, w których utrzymuje się jeden objaw, lub zespół objawów, mogących wskazywać na tzw. long covid. Dlatego w przypadku niepokojących symptomów zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Jak się objawia long covid? Jednym z częściej wymienianych objawów long covid jest przewlekłe zmęczenie, które może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni lub miesięcy.
Niektóre osoby po przechorowaniu koronawirusa mogą borykać się z trudnościami w oddychaniu i dusznością. Jednym z częstych objawów long covid mogą być również problemy neurologiczne, czyli bóle głowy, zawroty głowy, trudności z koncentracją (tzw. „brain fog”), problemy z pamięcią i zaburzenia snu.
Wiele osób skarży się także na przewlekłe bóle mięśniowe i stawowe, które mogą znacząco ograniczać ich aktywność fizyczną. Okazuje się również, że objawem long covid mogą być problemy psychologiczne, takie jak depresja, lęk, a nawet objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD).
Przebieg long covid jest dość zróżnicowany, a u niektórych osób objawy mogą ustąpić po kilku tygodniach, natomiast u innych mogą trwać miesiącami, a nawet latami.
Long covid może mieć poważny wpływ na jakość życia, ograniczając zdolność do pracy, aktywności fizycznej i codziennych zadań. Jest to poważne i nie do końca jeszcze zbadane zjawisko.
CZYTAJ TEŻ >> Jak wspierać dziecko na początku roku szkolnego?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!