Opublikowany przez:
monika.g
2017-04-20 16:57:22
Autor zdjęcia/źródło: Lęk separacyjny u dziecka @ boryanam / Freepik
Lęk separacyjny u dziecka zwykle dotyczy maluchów w wieku od 7. do 9. miesiąca życia, a może przedłużać się nawet do 12. miesiąca. Niemowlak odczuwa bardzo silną więź z matką i nie wyobraża sobie życia bez niej. Nie umie również zrozumieć, że gdy ktoś wychodzi z pokoju to znajduje się po prostu w innej przestrzeni. Dla dziecka oznacza to, że ta osoba znika. Gdy jej nie widzi przestaje ona dla niego istnieć, co jest dla dziecka bardzo silnym i dramatycznym przeżyciem. Tak małe dziecko nie wie, że mama wychodząc z pokoju może za chwilę wrócić, dlatego na jej zniknięcie może reagować histerią i bieganiem za nią nawet do łazienki. Na pewno znasz to bardzo dobrze.
Jak więc pomóc dziecku zrozumieć, że wychodząc wrócisz i nie znikniesz? Jak oswoić lęk separacyjny u dziecka?
Rozumowanie dziecka jest proste: jeśli maluch coś widzi to to istnieje, jeśli tego nie widzi to dana rzecz czy osoba po prostu nie istnieją. Gdy masz problem z pozostawieniem dziecka pod swoją nieobecność z kimś innym wypróbuj wcześniej kilka sposobów na oswojenie dziecka z rozstaniem.
Ważne jest, aby już od początku przyzwyczajać dziecko do rozłąki. Pamiętaj, aby nie chodzić z dzieckiem i za dzieckiem cały czas. Maluch sam musi poznawać świat i się z nim oswajać. To samo dotyczy innych osób. Zostawiaj dziecko czasami u dziadków, samo z tatą czy ciocią. Im wcześniej dziecko będzie miało styczność z innymi osobami tym lepiej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka
2017.04.24 16:43
Moje starsze i chyba przechodzi tak lęk na nowo..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.