Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-10-04 11:36:04
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Warto poddać się laserowej korekcji wzroku, bo pozwala ona na trwałą poprawę widzenia, jest bezpieczna, szybka i bezbolesna. To zabieg, który polega na wymodelowaniu laserem ekscymerowym kształtu rogówki, by wiązki światła zaczęły wpadać do siatkówki oka w prawidłowy sposób i mogły dać wyraźny obraz.
Laserową korekcję wzroku przeprowadza się najczęściej u osób w wieku 21‒45 lat, czasem nieco starszych, jeśli ich wada wzroku nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku od planowanego zabiegu.
Pacjenci z krótkowzrocznością od -0,5 Dsph do -10,0 Dsph , nadwzrocznością od +0,75 Dsph do +6,0 Dsph i astygmatyzmem do 6,0 Dcyl mogą liczyć na całkowite wyleczenie na stałe. Zdarza się, że gdy wada wzroku jest bardzo duża, za pomocą laserowej korekcji udaje się ją znacznie zmniejszyć.
Jak tłumaczy prof. dr hab. med. Bartłomiej Kałużny, z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy, zabieg laserowej korekcji trwa bardzo krótko. W zależności od zastosowanej metody operacyjnej, z reguły nie przekracza 5‒8 minut i w sumie kilkunastu minut do momentu wyjścia z sali operacyjnej.
W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, nad którym umieszczony jest laser Amaris 750S. Na operowane oko zakładana jest specjalna rozwórka, by zapobiec mruganiu powieki. Po znieczuleniu kroplami, pacjent skupia wzrok na migającym światełku lasera. To element systemu śledzenia gałki ocznej w sześciu płaszczyznach, dzięki któremu praca lasera jest niezwykle bezpieczna i precyzyjna.
Wyboru metody korekcji wzroku dokonuje lekarz okulista po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz szeregu badań. Jedną z najpopularniejszych metod, szybką i bezbolesną metodą korekcji większych wad wzroku jest FemtoLASIK. To delikatna procedura laserowa, dzięki której pacjenci uzyskują dobre widzenie już kilka godzin po zabiegu. Metoda FemtoLASIK nie wymaga założenia opatrunku, a ryzyko powikłań po zabiegu w postaci efektu aureoli, zespołu suchego oka czy stanów zapalnych jest minimalne. Jak podkreśla prof. Kałużny, niewątpliwą zaletą tej metody jest bardzo szybki proces gojenia.
Korekcja jest bezbolesna, trwa zaledwie kilka minut, a wykonywana jest na obojgu oczach równocześnie. Zabieg przebiega dwuetapowo: najpierw przy pomocy ultraprecyzyjnego lasera femtosekundowego FEMTO LDV Z8 na rogówce tworzony jest płatek o idealnie równych i gładkich krawędziach. Następnie płatek jest delikatnie odchylany, a znajdująca się pod nim powierzchnia jest odpowiednio kształtowana przez wiązkę lasera ekscymerowego celem zmiany jej mocy ogniskowania.
Po godzinie od zakończenia zabiegu pacjent opuszcza Klinikę, a już kilka godzin później zauważy poprawę widzenia. Przez tydzień lub dwa od zabiegu konieczne jest zachowywanie prawidłowej higieny oczu oraz aplikowanie przepisanych przez lekarza kropli. Trzeba też unikać kontaktu brudnych dłoni z okiem oraz nie przemęczać wzroku nocnym czytaniem i pracą przy komputerze.
Laserowa korekcja wad wzroku nie znalazła się w wykazie świadczeń refundowanych przez NFZ. Tak jak w większości krajów świata, zaliczana jest do zabiegów medycyny estetycznej, wykonywanych tylko prywatnie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.