Opublikowany przez:
Monika C.
2020-03-17 14:51:30
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Kwarantanna domowe jest formą profilaktyki. Podlega jej każdy, wobec kogo istnieje możliwość zarażenia się wirusem lub bakterią, ale nie występują objawy choroby. W przypadku zarażenia się koronawirusem kwarantanna trwa 14 dni, ponieważ, jeśli doszło do zarażenia, w tym czasie się pojawią objawy. Jeśli objawy się pojawią, uznaje się, że człowiek jest zdrowy i może powrócić do normalnej aktywności
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób wysoce zakaźnych i niebezpiecznych. Kwarantanna domowa ma charakter profilaktyczny i polegają jej osoby, które nie mają objawów choroby, ale w wyniku kontaktu z osobą chorą, mogą być nosicielem i nieświadomie zarażać, zanim wystąpią u niej objawy. Zgodnie z obecną wiedzą (badania wciąż trwają), koronawirusem wywołującym chorobę zakaźną COVID-19 osoba chora zaraża średnio 2-3 osoby, a do ujawnienia się objawów potrzeba ok. 14 dni.
Kwarantanna domowa odbywa się w miejscu zamieszkania lub w innym, wskazanym przez władze miejscu i przestrzeganiu ściśle określonych zasad. W trakcie kwarantanny domowej należy:
Przebywać w domu (lub w innym wyznaczonym) miejscu
Unikać kontaktu z domownikami (należy dezynfekować pomieszczenia wspólne, np. łazienkę)
Unikać skupisk ludzkich – w sklepach, na wydarzeniach kulturalnych i sportowych
Zakupy robić w sposób bezpieczny, najlepiej online (jeśli zakupy dostarcza kurier powinien zostawić je pod drzwiami), płacić bezgotówkowo
Jeśli w domu przebywa więcej osób, kontakt z osobą poddaną kwarantannie może mieć jedna osoba
Wszyscy domownicy powinni skrupulatnie przestrzegać zasad higieny i korzystać z osobnych ręczników, szczoteczek do zębów, naczyń itp..
Kontrolować temperaturę ciała i zażywać wszystkie konieczne leki (lekarz może wystawić e-receptę na choroby przewlekłe)
Dezynfekować przedmioty i powierzchnie, których dotyka osoba chora lub podlegająca kwarantannie. Są to klamki, baterie łazienkowe, stoliki, krzesła.
Podczas kwarantanny nie wolno:
Opuszczać miejsca kwarantanny
Brać udziału w spotkaniach towarzyskich
Poruszać się środkami komunikacji miejskiej.
Kwaratanna domowa nie jest izolacją. Kwarantannie podlegają osoby zdrowe, izolacji osoby chore. Izolacja najczęściej odbywa się w szpitalu, chyba, że objawy choroby są na tyle łagodne, pacjent jest w dobrej formie i w domu ma warunki do odbycia izolacji.
W związku z pandemią wywołaną koronawirusem 14-dniowej obowiązkowej kwarantannie podlegają:
Wszystkie osoby, które po 15 marca 2020 r. wróciły do Polski
W ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą, u której wystąpiły objawy COVID-19 lub podejrzewa się, że miały kontakt z osobą zakażoną
Pracownicy placówki służby zdrowia, pacjenci lub osoby, które odwiedzały chorych, w której doszło do zakażenia koronawirusem
NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!
Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:
-50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych
-30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek
*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp
Osoba, która przebywa na obowiązkowej kwarantannie domowej podlega kontroli: policji lub innych wyznaczonych do tego służb. Kontrole mogą odbywać się w formie telefonicznej lub pokazaniu się na balkonie lub w oknie swojego mieszkania. Minister Zdrowia przypominał na jednej z konferencji prasowych, że wg Kodeksu Karnego: “Kto wiedząc, że jest dotknięty chorobą zakaźną naraża inną osobę, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawieniu wolności do 1 roku.
Zamknięcie szkół i przedszkoli, galerii handlowych, restauracji, barów, kawiarni, kin, siłowni i usług kosmetycznych na 2 tygodnie (początkowo do 25 marca 2020r., termin zamknięcia szkół prawdopodobnie zostanie wydłużony - poinformował dzisiaj Minister Edukacji) oraz zalecenie pracy z domu wszystkim tym, którzy mogą pracować online, ma charakter prewencyjny, w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, wywołującego chorobę zakaźną COVID-19. W ten sposób wszyscy, niejako, odbywamy kwarantannę domową. Ważne, by traktować to poważnie, wychodzić z domu tylko kiedy jest to rzeczywiście niezbędne: zakupy spożywcze, wizyta u lekarza oraz przestrzegać w tym czasie bezpiecznej odległości (min. 1,5) od innych osób. Dopuszcza się wychodzenie na dwór - na spacer do lasu czy parku, ale unikanie skupisk ludzi. Po powrocie do domu należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk, poprzez minimum 30 sekund.
W tym czasie, jeśli wykonywana praca na to pozwala, należy pracować online – to niej czas wolny.
>>> Czytaj też: Zamknięte przedszkole, żłobek przez KORONAWIRUSA? Przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy WZÓR do ZUS
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!