Opublikowany przez: o.i.a 2012-02-01 13:15:45
Wiele kobiet nie wykonuje badań z różnych, banalnych przyczyn – nie wiedzą, jak wygląda badanie, ze zwykłego zaniedbania, lub ze strachu, że coś zostanie wykryte. Ostatni powód niestety jest najczęstszy, o czym świadczą też wypowiedzi użytkowniczek Familie.pl .
Oaza pisze – „Jeśli chodzi o moją mamę to za nic w świecie nie pójdzie ani na cytologię ani na mammografię, bo -jeszcze jej coś znajdą-"
Jak wygląda cytologia i dlaczego jest tak ważna?
Cytologia jest nieinwazyjnym badaniem szyjki macicy. Polega na bezbolesnym pobraniu wymazu.
Lekarz ginekolog za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera materiał komórkowy, który znajduje się na szyjce i to tyle… Badanie jest zupełnie bezbolesne. Niektóre pacjentki mogą odczuć jedynie chwilowy dyskomfort.
To jakże proste i szybkie badanie umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworowych. Zdiagnozowanie ich, w tak wczesnym stadium, nie jest możliwe w inny sposób.
Ponadto cytologia umożliwia usunięcie zmian jeszcze w minimalnym stopniu rozwoju, w sposób mniej inwazyjny. Jest to ważne szczególnie dla młodych kobiet, które planują w przyszłości zajść w ciążę.
Kto powinien wykonać badanie cytologiczne?
Uważa się, że pierwszą cytologię należy wykonać po rozpoczęciu współżycia. Następnie powtarzać badanie co rok. Osoby szczególnie zagrożone rakiem szyjki macicy oraz osoby, którym lekarz zasugerował takie rozwiązanie, muszą cytologię wykonywać częściej.
Prawidłowy wyniki kilku kolejnych badań, nie przynależenie do grupy ryzyka i wiek powyżej 30 lat pozwala na rzadsze badania, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Wówczas można wykonywać cytologię, co 2 lata.
Wyniki badań
Wynik cytologii odbiera się po kilku lub kilkunastu dniach. Może on być w dwóch wersjach: opisowej - system oceny Bethesda lub w pięciostopniowej skali według Papanicolau.
Nadal powszechniejszą formą jest skala Papanicolau. Wyniki w tej klasyfikacji oznaczają:
Grupa I – występują tylko komórki prawidłowe nabłonka płaskiego i gruczołowego. Kolejną cytologię powinnaś wykonać za ok. 2 do 3 lat.
Grupa II – najpopularniejszy wynik u kobiet, które prowadzą już życie seksualne. Rozmaz ten uznaje się za zadowalający. Znajdują się w nim komórki z grupy I i komórki zapalne. Pozbawiony jest komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Taki wynik zazwyczaj występuje u kobiet, u których pojawiła się nadżerka. Nadżerkę należy wyleczyć i powtórzyć badanie.
Grupa III – ten wynik wymaga zwiększonej czujności. W pobranym rozmazie widać komórki nieprawidłowe - dysplastyczne, które z biegiem czasu przekształcają się w nowotworowe.
Osoba, która bada wymaz, określa stopień jego dysplazji. Mogą wystąpić : mały, średni lub duży. Zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i zazwyczaj cofają się po leczeniu. Przy dużej lub średniej dysplazji lekarz powinien zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. kolposkopię lub biopsję.
Grupa IV – oznacza, że występują komórki atypowe, które mogą świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego. Komórki rakowe występują tylko w nabłonku. Ten typ raka daje możliwość zupełnego wyleczenia.
Grupa V - informuje o zmianach złośliwych, czyli o raku inwazyjnym. Jeśli ilość atypowych komórek nie jest duża i leczenie zostanie szybko podjęte istnieje szansa na uratowanie życia.
Natomiast wynik cytologii systemu Bethesda zakłada:
- określenie czy próbka zawiera odpowiedni materiał do oceny ( ilość materiału i obecność komórek z kanału szyjki macicy, gdyż tam właśnie rozwija się 70 proc. raków szyjki macicy),
- stwierdzenie czy obraz cytologiczny jest prawidłowy czy nie. Jest to dokładny opis zmian zgodnie z obowiązującą terminologią (określenie rodzaju zakażenia, zmian reparacyjnych, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów oraz ocenę stanu hormonalnego pacjentki).
Profilaktyczne badania cytologiczne może wykonać każda kobieta w wieku 25-59 lat, o ile nie korzystała z takiego programu w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednakże nie każda przychodnia NFZ bierze udział w tym programie. Dlatego wcześniej warto sprawdzić, czy ta, do której się wybieramy, wykonuje cytologię za darmo.
Rak szyjki macicy – czym jest?
Raka szyjki macicy powoduje wirus brodawczaka (HPV). Zarazić się nim można przede wszystkim poprzez kontakt seksualny z nosicielem. Zdarza się również, iż dziecko zostanie zarażone przez matkę w czasie porodu lub w późniejszym czasie.
Wirus potrafi być nieaktywny w organizmie całymi latami. Ryzyko zachorowania dodatkowo wzrasta wraz z liczbą partnerów seksualnych, wieloletnim paleniem tytoniu lub stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.
Na rynku dostępne są szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy. Minusem jednak jest ich cena wahająca się od ok. 400-500 zł. Zaleca się szczepienie dziewczynek w wieku 12-13 lat, wówczas przeciwciała chronią przed wirusem, oraz u kobiet w wieku od 16 do ok. 26 lat, gdzie doszło już do inicjacji.
W naszym kraju w każdym roku ponad trzy i pół tysiąca kobiet zaczyna walkę z rakiem szyjki macicy. Połowa z nich przegrywa i umiera, w większości ze względu na późne wykrycie zmian.
żródło - www.cytologia.info.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
wodniczka100 2012.02.05 17:24
Często się słyszy z ust kobiet, nic mnie nie boli zatem po co się badać, i to jest wielki błąd. Jakże ważne abyśmy przynajmniej raz na rok zrobiły badania. Ileż to kobiet dzięki takim badaniom profilaktycznym i wczesnemu wykryciu raka cieszy się życiem. Często w kobiecych gazetach można przeczytać o akcjach mających na celu zachęcić osoby do badań. I dobrze ponieważ chociażby skusiła się na badania nawet jedna osoba to i tak to już jest sukces.
aguska798 2012.02.02 11:15
Już raz załapałam wirusa HPV, dlatego tym bardziej staram się badać, niedługo czeka mnie cytologia
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.