Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2022-04-28 09:04:32
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Senjuti Kundu on Unsplash
Badania wskazują, że szczęśliwe dzieci mają większe szanse odnieść sukces w dorosłym życiu. Okazuje się, że ludzie, którzy odnoszą większe sukcesy zarówno w pracy, jak i w miłości, określają siebie, jako bardziej szczęśliwych niż Ci, którzy tak o sobie nie myślą.
Jako dzieci otrzymują lepsze oceny w szkole, mają bardziej prestiżowe prace i więcej zarabiają. Jak więc wychować naprawdę szczęśliwe dziecko, które być może będzie później zadowolonym dorosłym? Jest kilka wskazówek, które warto zastosować.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że istnieje związek między matkami, które określają często swój stan, jako przygnębienie, a z rozwojem ich dzieci. Dzieci takich mam mogą mieć o wiele częściej problemy z zachowaniem, a niezbyt bliskie rodzicielstwo nie jest w stanie w pełni odpowiedzieć na potrzeby dzieci.
Dlatego postaraj się zadbać o swoje emocje i o to, żebyś sam/sama czuła się szczęśliwa. Spędzaj czas z przyjaciółmi i robiąc rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Dużo się śmiej i dbaj o zdrowie.
Dążyć, a nie zawsze osiągać, to słowo klucz. Jeśli oczekujesz, że Twoje dziecko będzie ciągle osiągało sukcesy i będziesz je chwalić tylko za osiągnięcia, może się okazać, że wychowasz młodego sfrustrowanego człowieka, który nie będzie z siebie zadowolony. Chwal dziecko za to, że pracuje, aby osiągnąć swój cel, albo, że się stara. W ten sposób pomożesz mu ćwiczyć wytrwałość w dążeniu do celu, a to bardzo ważna cecha ludzi szczęśliwych.
To, jakie mamy relacje z innymi, również warunkuje nasze poczucie szczęścia. Dlatego warto dzieci uczyć budowania relacji i umiejętności współpracy z innymi. Zachęcaj i pokazuj dziecku, jak na przykład można wykonać miłe i małe gesty empatii do innych.
Już od przedszkola warto pokazywać dzieciom, że zawsze jest jakaś jasna strona. Badania wskazują, że dziesięciolatki, których nauczono optymistycznie myśleć i interpretować świat, są o połowę mniej podatne na depresję, gdy wchodzą w okres dojrzewania. Optymiści są także zdrowsi i dłużej żyją, a także o wiele lepiej radzą sobie z problemami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.