Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-05-16 11:45:40
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Dave Clubb on Unsplash
Według danych (na przykład “Karmienie piersią w Polsce, raport 2015” opublikowany przez Centrum Nauki o Laktacji) w Polsce około 90% kobiet przed porodem deklaruje chęć karmienia piersią. Co się dzieje, że w kilka tygodni po porodzie większość z nich przechodzi na karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym? Półrocznych dzieci karmionych mlekiem z piersi jest stosunkowo niewiele w porównaniu z deklaracjami mam sprzed porodu. Jak przygotować się do karmienia piersią, aby mieć jak najmniej problemów i zwiększyć szansę na udaną i długą drogę mleczną?
Przede wszystkim w polskich realiach kobiety cierpią na brak wsparcia. Ten brak wsparcia jest widoczny już na etapie ciąży (brak informacji ze strony ginekologów prowadzących ciążę, częsty brak uaktualniania wiedzy przez szkoły rodzenia). Widzimy go też na etapie porodu (niepotrzebne przyspieszanie porodu, medykalizacja, brak lub ograniczenie kontaktu skóra do skóry po porodzie), a co najważniejsze, również po porodzie. W czasie kiedy laktacja się stabilizuje, a także potem, gdy dziecko ma 2-3 miesiące i więcej, wsparcie w laktacji jest niezwykle potrzebne.
Przede wszystkim zacznij od zdobycia odpowiedniej wiedzy. Na rynku dostępnych jest na ten temat dużo książek. Są też strony internetowe i organizacje zajmujące się tą tematyką. Warto jednak wiedzieć, w które miejsce uderzyć, aby mieć pewność, że wiedza przekazywana jest na najwyższym poziomie. Dobrze jest także wybrać odpowiednią szkołę rodzenia, która stawia na przekazywanie wiedzy zgodnie z EBM (Evidence Based Medicine - medycyna oparta na dowodach naukowych).
Dobre przygotowanie do karmienia piersią to również dobre przygotowanie do porodu. Tutaj zwróć uwagę na poznanie fizjologii porodu i procesów zachodzących w jego trakcie. Wybierz również odpowiednio miejsce porodu i porodowy zespół. Bierz udział w kursach szkoły rodzenia, aby przygotować się najlepiej, jak się da. Poród to bardzo ważny element udanego karmienia piersią.
Dobry poród, czyli jaki? Jest to poród, w którym Ty się nie boisz. Jesteś również jego podmiotem, a więc Ty decydujesz, co się dzieje z Tobą i Twoim dzieckiem. Im mniej medykalizacji, tym lepiej. Im mniej strachu, tym lepiej. Po urodzeniu się dziecko ląduje na brzuch mamy i tu spędza nieprzerwanie pierwsze dwie godziny swojego życia. Kontakt skóra do skóry to niesamowicie ważny moment! Dzięki temu zwiększa się wasza szansa na udane karmienie piersią.
Po porodzie najprawdopodobniej będziesz potrzebowała wsparcia i to w pierwszej kolejności w personelu medycznym (jeżeli urodzisz w szpitalu) i wśród swoich najbliższych. Personel szpitala powinien aktualizować swoją wiedzę i odpowiadać na Twoje pytania i potrzeby zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną (dlatego wybór miejsca porodu jest taki ważny).
Twoi najbliżsi również powinni Cię w karmieniu piersią wspierać. Jak to robić? Przede wszystkim odciążyć Cię z innych prac, bo po porodzie może się okazać, że przez najbliższe dni, a nawet tygodnie będziesz zajmowała się prawie wyłącznie karmieniem piersią. Wszystkie domowe prace w tym czasie powinny być przejęte przez inne osoby.
Przygotowaniem do karmienia piersią jest również znalezienie doradcy laktacyjnego w swoim regionie. Numer telefonu do niego zapisz sobie w widocznym miejscu i miej go pod ręką. W razie problemów będziesz mogła od razu zareagować. Szybkość reakcji przy problemach z karmieniem piersią jest kluczowa dla jego kontynuacji.
Z doradcą laktacyjnym warto również spotkać się jeszcze przed porodem. Podpowie, gdzie szukać sprawdzonej wiedzy. Przekaże niezbędne informacje, a przede wszystkim będziecie mogli się poznać.
Pamiętaj również, że pokarm w piersiach tworzy się już w ciąży (od 16, 18 tygodnia ciąży), a pełna laktacja uruchamiana jest wraz z oddzieleniem łożyska od macicy. W związku z tym bez względu na to, czy urodziłaś przez cesarskie cięcie, czy drogami natury, pokarm w piersiach będziesz miała i będzie on tak samo wartościowy.
Dlatego zadbaj o pierwsze chwile z maluszkiem po porodzie i odpowiednie wsparcie, aby laktacja przebiegała spokojnie i w zgodzie z naturą.
Autor artykułu: doradczyni laktacyjna, ekspertka portalu Familie.pl
CZYTAJ TEŻ >> Jak karmić piersią - zobacz FILM
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.