Jak poskromić zazdrość starszego dziecka?
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Jak poskromić zazdrość starszego dziecka?@ pressfoto, freepik
Drugie dziecko to wielkie wydarzenie nie tylko dla ciebie. Pamiętaj, że twój pierworodny maluch znacznie intensywniej przeżywa powiększenie rodziny. Z jednej strony się cieszy i jest bardzo zaciekawiony, z drugiej jest zazdrosny i zły, że nie poświęcasz mu tyle czasu, co dawniej.
Jesteś w tej dobrej sytuacji, że jest to twoje kolejne dziecko i wiesz już na czym polega opieka nad niemowlakiem. Pozwoli ci to spokojnie zająć się nowo narodzonym dzieckiem i wygospodarować więcej czasu dla starszaka. Przede wszystkim szybko zaplanuj zmiany w życiu dziecka. Może powinno już pójść do przedszkola i mieć nowe z racji wieku łóżeczko. Jednak te zmiany wprowadź jeszcze przed narodzinami malucha. Dziecko je lepiej zaakceptuje i do narodzin braciszka lub siostrzyczki będzie miało czas się z nimi oswoić.
Żeby zmiana nie była tak bolesna?
- Przyzwyczajaj dziecko do spędzania ze sobą mniej czasu. Dobrze, jeśli tata zastąpi cię w niektórych czynnościach, jak na przykład kładzenie spać czy chodzenie na spacery.
- Nie poruszaj z dzieckiem tematów, które was mogą wcale nie dotyczyć. Nie ma potrzeby mówienie do dziecka, że będzie się je dalej, tak samo kochać, gdyż możemy tym tylko zaniepokoić dziecko.
- Postaraj się zabierać swoje starsze dziecko na badania USG ciąży, podczas których również ono będzie mogło zobaczyć rozwijającą się w brzuchu mamy dzidzię.
- W przygotowaniach wyprawki nie zapomnij o zaangażowaniu starszego dziecka.
- Pokazuj maluchowi inne malutkie dzieci oraz przejrzyjcie razem album, kiedy ono samo było takie małe.
- Zacznij uczyć dziecko dzielenia się. Kup od czasu do czasu coś tylko dla dzidzi, a starszemu dziecku bardziej od prezentów przyda się czas oraz uwaga.
- Uświadom malcowi, że mama, by urodzić dzidziusia musi na parę dni pójść do szpitala. Niech pomoże ci spakować torbę do szpitala. Możesz zorganizować dla malucha nocleg poza domem, np u babci. Pamiętaj, że małe dziecko będzie bardziej zainteresowane tym, co z nim się będzie działo, niż samym porodem.
- Po narodzinach dzidziusia angażuj dziecko do pomocy. Niech towarzyszy ci podczas kąpieli, przewijania czy karmienia.
- Ogranicz liczbę gości. Znajomi, czy rodzina przychodzą zobaczyć narodzone maleństwo i nieświadomie ignorują starsze dziecko. Darujmy dziecku dodatkowe niemiłe dla niego doznania.
- Poświęcaj dużo czasu starszemu dziecku. Podczas karmienia możesz czytać książkę drugiemu dziecku. Bardzo ważne jest, by pierworodne nie poczuło się zepchnięte na dalszy plan.
- Nie strofuj. Większość rodziców obawia się kontaktu starszego malucha z noworodkiem. Boją się, że dziecko niechcący zrobi mu krzywdę. W tego typu sytuacjach unikaj okrzyków typu „Uważaj!”, „Nie rób tak!”. Takie strofowania starszego dziecka mogą zniechęcić je do maluszka. Niech twoje uwagi będą konstruktywne i poparte przykładami.
- Odwiedzający znajomi oraz rodzina będą z pewnością przynosić upominki dla maleństwa. Zobacz, czy pośród prezentów znajduje się również coś dla starszego dziecka. Jeśli nie, poproś, by przy najbliższej okazji znalazł się też prezent dla starszaka.
Po pojawieniu się młodszego rodzeństwa często zdarza się u starszych dzieci powrót do niemowlęcych zachowań. Jest to normalna reakcja, która nie powinna cię niepokoić. Teraz dziecko uważa, bo przecież to widzi, że bycie dzidziusiem jest bardzo fajne, bo rodzice poświęcają mu dużo uwagi i miłości.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora