Opublikowany przez: Malwinka 2010-03-16 18:22:49
DLACZEGO niektóre ptaki nawet po miesiącach pamiętają, gdzie zgromadziły zapasy nasion na zimę, a wiewiórki — w którym miejscu zakopały orzechy, natomiast nam zdarza się zapomnieć, gdzie godzinę temu zostawiliśmy klucze? Wielu narzeka na słabą pamięć. Tymczasem ludzki mózg, choć niedoskonały, posiada zdumiewającą zdolność uczenia się i zapamiętywania. Rzecz w tym, by w pełni wykorzystywać jego możliwości.
Wyróżnia się trzy fazy pamięci: zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie. Mózg zapamiętuje informacje, kiedy je dostrzeże i zarejestruje. Po zmagazynowaniu mogą one zostać w przyszłości odtworzone. Jeśli któraś z tych faz nie przebiega prawidłowo, pamięć zaczyna szwankować.
Pamięć można podzielić na ultrakrótką (sensoryczną), krótkotrwałą i długotrwałą. Dzięki pamięci ultrakrótkiej reagujemy na bodźce przekazywane przez zmysły, takie jak węch, wzrok i dotyk. Pamięć krótkotrwała, zwana także operacyjną, umożliwia nam przechowywanie niewielkich ilości informacji przez niedługi czas. Właśnie dlatego potrafimy wykonać w głowie proste działania arytmetyczne, zapamiętujemy na chwilę numer telefonu, który chcemy wybrać, i nie zapominamy pierwszej połowy zdania, zanim je doczytamy lub dosłuchamy do końca. Oczywiście pamięć krótkotrwała ma swoje ograniczenia.
Jeżeli chcesz przechowywać informacje przez dłuższy czas, muszą one trafić do pamięci długotrwałej. Jak możesz usprawnić ten proces? Skorzystaj z poniższych wskazówek.
▪ Zainteresowanie Rozbudzaj w sobie zainteresowanie tematem i pamiętaj o powodach, które skłoniły cię do nauki. Jak zapewne zauważyłeś, więcej zapamiętujesz, kiedy jesteś zaangażowany emocjonalnie. Uświadomienie sobie tego może bardzo pomóc osobom studiującym Biblię. Jeśli przyświecają im dwa cele: przybliżanie się do Boga i uczenie o Nim innych, zapamiętują znacznie więcej
▪ Koncentracja „W większości wypadków, gdy ‚pamięć zawodzi’, tak naprawdę zawodzi koncentracja” — wyjaśniono w książce Mysteries of the Mind (Tajemnice umysłu). Co pomoże ci się skoncentrować? Okazuj zainteresowanie i jeśli to tylko możliwe, rób notatki. Łatwiej się wtedy skupisz, a później będziesz mógł przejrzeć materiał.
▪ Zrozumienie „ Dopóki nie pojmiesz jakiegoś zagadnienia, prawdopodobnie niewiele zapamiętasz. Zrozumienie polega na dostrzeżeniu związku między poszczególnymi elementami i połączeniu ich w logiczną całość. Na przykład ktoś uczący się mechaniki szybciej zapamięta szczegóły budowy silnika, jeśli najpierw zrozumie zasadę jego działania.
▪ Porządkowanie Grupuj podobne pojęcia i powiązane ze sobą myśli. Łatwiej jest zapamiętać listę artykułów spożywczych, jeśli poukładamy je według rodzajów — mięso, warzywa, owoce i tak dalej. Pomocne jest także podzielenie informacji na mniejsze fragmenty, składające się najwyżej z pięciu do siedmiu elementów. Numer telefonu łatwiej zapamiętać, gdy się go podzieli na dwu- lub trzycyfrowe części. Wreszcie praktyczne może się okazać stworzenie spisu ułożonego w określonym porządku, na przykład alfabetycznym.
▪ Powtarzanie i werbalizacja Powtarzaj na głos to, co chcesz zapamiętać, na przykład obcojęzyczne słówka i zwroty. W ten sposób utrwalisz połączenia neuronowe. Dzięki czemu jest to możliwe? Po pierwsze, wypowiedzenie słowa zmusza do większej koncentracji. Po drugie, jeśli jest przy tym obecny nauczyciel, w razie potrzeby może cię poprawić. I po trzecie, słuchanie — nawet samego siebie — angażuje kolejne obszary mózgu.
▪ Wizualizacja Wyobraź sobie lub naszkicuj to, co chcesz zapamiętać. Podobnie jak w wypadku werbalizacji, dzięki wizualizacji angażujemy różne partie mózgu. Im więcej zmysłów użyjesz, tym skuteczniej utrwalisz zdobywaną wiedzę.
▪ Skojarzenia Kiedy uczysz się nowych rzeczy, powiąż je z posiadaną wiedzą. Łącząc nowe fakty z tymi, które już znamy, szybciej je kodujemy i w razie potrzeby odtworzymy. Skojarzenie po prostu naprowadza nas na trop. Aby zapamiętać czyjeś imię, skojarz je z czymś charakterystycznym, dajmy na to z jakimś szczegółem wyglądu tej osoby. Im bardziej zabawne i zaskakujące będą te skojarzenia, tym lepiej zadziała twoja pamięć. Ogólnie biorąc, trzeba po prostu myśleć o ludziach i rzeczach, o których chcemy pamiętać.
▪ Utrwalanie Pozwól, by informacja wryła ci się głęboko w pamięć. Jednym z najlepszych sposobów jest powtarzanie materiału. O tym, czego się nauczyłeś, mógłbyś komuś opowiedzieć. Jeżeli na przykład miałeś ciekawe przeżycie albo przeczytałeś coś budującego w Biblii lub opartych na niej publikacjach, podziel się tym z przyjacielem. Korzyść będzie podwójna — utrwalisz swoją wiedzę i zbudujesz przyjaciela. Nie bez przyczyny niektórzy mawiają, że powtarzanie jest matką wiedzy.
W starożytnej Grecji i Rzymie oratorzy wygłaszali długie mowy bez posiłkowania się notatkami. Jak im się to udawało? Wykorzystywali mnemotechnikę — zespół reguł i technik ułatwiających zakodowanie informacji w pamięci długotrwałej i odtworzenie ich w razie potrzeby.Polega ona na wizualizacji i kojarzeniu z czymś znanym, na przykład z charakterystycznym obiektem na drodze czy przedmiotem w pokoju lub domu
Jak zapamiętać listę słów? Skuteczne okazuje się posłużenie akronimem bądź też zdaniem, w którym kolejne wyrazy zaczynają się od pierwszych liter lub sylab słów z naszej listy. Na przykład kolejność planet w Układzie Słonecznym — Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton — można zapamiętać za pomocą zdania: Mój Wujek Zapisał Mi, Jak Streścić Układ Naszych Planet.
Napisane na podstawie czasopisma 'Przebudźcie się'
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2010.10.26 21:01
Ja mam najgorzej z zapamiętywaniem nazwisk i osób. Dopiero jak mi sie trochę utrwali to już nie ma problemu..Może za dużo ludzi spotykam..
Grześ 2010.10.26 19:49
u mnie pamięć jest dobra ale krótka...jak mam robić zakupy to sporządzam listę,zaś nad poprawą pamięci muszę popracować
dziecinka 2010.03.17 11:54
fajny artykuł. chyba pocwicze pamiec!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.