Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-01-13 12:27:29
Zima to czas, kiedy wszyscy jesteśmy najbardziej narażeni na pogorszenie nastroju, dlatego warto podjąć trud, by dostarczyć sobie endorfin. Możesz efektywnie dbać o formę bez względu na pogodę. W końcu przez cały rok ruch jest nam bardzo potrzebny. Jak poprawić kondycję zimą? Co jeść zimą, aby nie przytyć?
Jak dbać o formę zimą? Wypróbuj aktywności na świeżym powietrzu. Lodowisko i stok narciarski to dwa miejsca, w których możesz się świetnie bawić każdej zimy. Jeśli nie masz swojego sprzętu lub po prostu nie wiesz, czy to aktywność dla ciebie, to nic straconego – zawsze możesz skorzystać z wypożyczalni i zaopatrzyć się we wszystko, czego potrzebujesz. A oprócz sprzętu przyda się oczywiście najlepszej jakości odzież, która zapewni komfort termiczny: zabezpieczy przed chłodem, pozwoli uniknąć nieprzyjemnego uczucia chłodu na plecach w trakcie intensywnego ruchu i ochroni przed otarciami.
Sprawdź także: Poradnik – jak ubrać się na narty i Jak ubrać się na łyżwy? Krótki poradnik dla początkujących
Jeśli potrzebujesz zacząć od nieco mniej intensywnej formy aktywności, by popracować nad formą to alternatywną formą spędzania wolnego czasu będzie bieganie lub nordic walking. Na taki trening również należy odpowiednio dopasować strój. Niezbędne są także dodatki takie jak czapka, rękawiczki oraz odpowiednie obuwie. Trening to czas, który warto wykorzystać mądrze. To czas, który pozwoli wzmocnić odporność i dotlenić organizm.
Sprawdź także: Przezimować aktywnie – śnieg i niska temperatura nie muszą oznaczać braku ruchu
Jeśli jednak do tej pory nie uprawiałaś żadnej formy aktywności, możesz zacząć od regularnych spacerów. To idealna forma aktywności dla każdego. Ryzyko urazów jest wtedy bardzo małe, a regularne maszerowanie poprawia krążenie, wspomaga pracę serca, wytrzymałość i wpływa na poprawę kondycji. Można także połączyć maszerowanie z joggingiem. Wystarczy co jakiś czas przebiec kilka metrów i stopniowo wydłużyć odległość. Takie proste ćwiczenie daje wiele korzystnych zmian. Oddech staje się głębszy, a serce jest lepiej dotlenione. Do komórek dociera też więcej substancji odżywczych.
Sprawdź także:Maszeruj po lepsze zdrowie – czy chodzenie jest lepsze od biegania
Zimowy czas (jak każdy inny) to chwile, które można spędzić także na aktywności w domu. Możesz samodzielnie ćwiczyć lub wraz z trenerem online. Dbanie o kondycję w zaciszu domowym wcale nie musi być nudne. Internet jest pełen darmowych materiałów, ćwiczeń wideo i planów treningowych, z których można skorzystać zupełnie za darmo. Jeśli masz w domu sprzęt typu rowerek treningowy, czy steper – przygotuj go. Zamiast bezczynnie siedzieć przed telewizorem, pracuj nad swoją kondycją. A jeśli nie masz specjalistycznego sprzętu, to nic nie szkodzi. Krzesło, mata czy choćby hantle to sprzęt, który pozwoli zachować dobrą formę.
W chłodnych miesiącach roku warto zadbać nie tylko o aktywność fizyczną, ale także odpowiednie odżywianie. Niestety zimowa pora kusi tłustymi i ciężkostrawnymi potrawami. Owszem, należy jeść ciepłe posiłki, ale wcale nie znaczy, że muszą to być bomby kaloryczne. Co jeść zimą, aby nie przytyć? Bardzo dobrym pomysłem są zupy, warto także pamiętać o dodawaniu owoców i warzyw do każdego posiłku. Co jeść zimą między posiłkami, aby nie przybrać na wadze? Jako przekąski można podjadać suszone owoce, nasiona czy orzechy. Zachowanie diety wcale nie musi być trudne. Wymaga za to dużo chęci i motywacji. Dlaczego zimą się tyje? Kiedy robi się chłodniej, chce nam się jeść i często podjadamy między posiłkami. Warto mieć alternatywę dla takich posiłków i stosować kilka ważnych zasad. Najważniejsze z nich przedstawia grafika poniżej.
Sprawdź także: Jak komponować zdrowe plany żywieniowe
Dzięki regularnym ćwiczeniom i diecie można znacznie lepiej przetrwać zimowy czas. Pamiętaj, że w trakcie treningu wydzielają się endorfiny. Nie szukaj więc wymówek, tylko działaj! Nigdy nie warto rezygnować z aktywności fizycznej tylko ze względu na pogorszenie pogody, ponieważ właśnie taki trening jest efektywny.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.