Opublikowany przez: IwonaSza
RBC (erytrocyty) czyli krwinki czerwone, są częścią wymiany gazowej, transportu tlenu oraz dwutlenku węgla w organizmie. Prawidłowy wynik RBC szacuje się na 4,0 – 5,6 T/l – kobiety oraz 4,6 – 6,2 T/l – mężczyźni.
Niski wynik RBC może świadczyć o anemii, zbyt wysoki o chorobie układu krwiotwórczego.
Płytki krwi - krzepliwość
Płytki krwi – PLT – trombocyty – odpowiadają za krzepliwość krwi. Ich ilość jest szczególnie ważna, gdy planujemy operację. Prawidłowa ilość płytek krwi mieści się w granicach od 150 do 300 G/l.
Zbyt duża ilość PLT jest sygnałem, że może być sygnałem ostrzegawczym. Możemy bowiem cierpieć na poważne schorzenie, takie jak: nowotwór, problemy z wątrobą, gruźlica i inne. Niski poziom płytek krwi w organizmie może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi lub informować o chorobie nerek.
Ilość płytek krwi u kobiety ciężarnej nie powinna odbiegać od normy.
Cukier
Nadmiar cukru (glukozy) we krwi może świadczyć o cukrzycy typu I lub II. Prawidłowy wynik, mierzony na czczo nie powinien przekraczać 105 mg/dl, po posiłku – 180 mg/dl.
Lipidogram świadczy o ryzyku chorób serca. W jego skład wchodzi cholesterol całkowity, którego prawidłowy wynik nie powinien przekraczać 200 mg/dl. We krwi choresterol występuje w dwóch odmianach: dobry (HDL) oraz zły (LDL).
HDL jest niezbędny do prawidłowej przemiany tłuszczowej i układu nerwowego. Jego prawidłowy wynik to: 46 mg/dl – kobiety oraz 35 mg/dl – mężczyźni.
Nadmiar LDL jest niebezpieczny dla tętnic i serca. Prawidłowy wynik nie powinien przekroczyć 130 mg/dl.
Innym rodzajem tłuszczów, które także są groźne dla naczyń krwionośnych, są trójglicerydy. Prawidłowy wynik nie powinien przekroczyć 160 mg/dl.
Jeżeli wyniki badań LDL i trójglicerydów są wyższe, jest to informacja, że należy zmienić dietę. Dieta powinna zawierać mniej tłuszczów i słodkich produktów, których dostarczamy organizmowi. W przypadku nadwagi, należy zrzucić zbędne kilogramy i choć niekiedy łatwiej powiedzieć, niż zrobić, warto się nad tym zastanowić i zastosować nową dietę, która może ocalić nam życie.
Czy wiesz: Jakie badania wykonać przy najczęstszych dolegliwościach?
Artykuł powstał w ramach cyklu
Badania profilaktyczne w ciąży i nie tylko, którego partnerem jest:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.