Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja Źródło artykułu: ARTYKUŁ SPONSOROWANY 2024-11-06 15:02:19
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
W 2020 r. na zlecenie NBP przeprowadzono badanie, z którego wynikało, że tylko 36 proc. ankietowanych było zdania, że to dom rodzinny powinien odpowiadać za edukację w zakresie finansów. Większość była przekonana, że ten obowiązek ciąży na szkole. Tymczasem to właśnie rodzice mają zdecydowanie większe możliwości i dysponują odpowiednimi środkami, by wprowadzić swoje dzieci w świat finansów – oczywiście na odpowiednich dla nich poziomie.
Od kiedy warto zatem edukować swoje dzieci w kwestii finansów? Już 3- czy 4-letnim dzieciom można, w sposób dopasowany do ich wieku, tłumaczyć, czym są pieniądze i skąd się biorą. Co ważne, nie chodzi o organizowanie dzieciom „lekcji finansów” – warto poruszać różne kwestie przy okazji, choćby podczas zakupów w sklepie.
Zakupy w sklepie (czy jakakolwiek inna sytuacja, podczas której dochodzi do płatności) są zatem świetnym sposobem na tłumaczenie dziecku roli pieniędzy. Nie da się też ukryć, że na rynku pojawia się coraz więcej książeczek i innych materiałów edukacyjnych, które rodzice mogą wykorzystać w edukacji swojej pociechy.
Nieco starsze dziecko warto jednak uczyć nie tylko teorii, ale też odkrywać przed nim świat finansów w praktyce. Popularne jest m.in. dawanie kieszonkowego; przy odpowiednim zaangażowaniu rodzica może to być świetna nauka zarządzania własnym budżetem. Należy przy tym pamiętać, że wysokość kieszonkowego powinna być dopasowana do wieku dziecka, a ponadto warto też określić pewne zasady – czyli np. na co kategorycznie dziecko nie może wydawać pieniędzy (i na co nie musi, bo opłacą mu to rodzice). Jednocześnie rodzice powinni pozostać konsekwentni; jeśli w danym miesiącu dali już kieszonkowe, nie mogą tego zrobić drugi raz tylko dlatego, że dziecku szybko skończą się pieniądze.
Edukację finansową może też świetnie wspomóc konto bankowe dla dziecka.
Jeśli rodzice zdecydowali się dać dziecku kieszonkowe, to konto w banku dla dziecka wydaje się kolejnym, naturalnym krokiem na drodze edukacji finansowej.
Z konta bankowego może korzystać dziecko w każdym wieku, choć w przypadku pociech do lat 13 właścicielem konta ostatecznie zawsze będzie rodzic; dziecko może natomiast dokonywać różnych transakcji, a rodzic je stale monitorować. Nastolatkowie między 13. a 18. rokiem życia mogą już samodzielnie otworzyć rachunek bankowy – choć za zgodą rodziców. W takim wypadku opiekun nie ma już dostępu do konta (chyba że zostanie ustanowiony pełnomocnikiem). O tym, czym kierować się przy wyborze konta bankowego dla dziecka, można przeczytać więcej na: https://mfinanse.pl/blog/konto-bankowe-dla-dziecka-jakie-wybrac/.
Edukacja finansowa dziecka może zatem opierać się na prostych założeniach; rodzice nie muszą też organizować żadnych dodatkowych lekcji. Dobrze, jednak gdy tłumaczą dziecku podstawowe kwestie, dają przestrzeń do sprawdzenia pewnych rzeczy w praktyce i przy okazji – sami dają dobry przykład, jeśli chodzi o gospodarowanie finansami.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.