Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-10-19 15:34:43
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Dynia właściwości
Dynia obecnie kojarzy nam się coraz bardziej z lampionami na Halloween, które robi się wydrążając dużą, pękatą dynię, wycinając w niej straszne oczy i zęby i umieszczając w środku świecę. Jest to jednak roślina o dużo szerszym zastosowaniu przede wszystkim ze względu na bogactwo witamin i minerałów jakie zawiera dynia. Właściwości lecznicze posiadają również pestki z dyni, które możemy przegryzać jako przekąskę.
Do rodziny dyniowatych należą arbuzy, melony, cukinie, a nawet ogórki, jednak sama nazwa dynia kojarzy nam się z dużym, pomarańczowym, pękatym owocem. Tymczasem dynie występują w różnych rozmiarach i kolorach. W Polsce najczęściej uprawiane są dynie olbrzymie o żółto-pomarańczowym miąższu, które osiągają czasem imponujące rozmiary i wagę nawet ponad 50 kg. Ze względu na wymiary oraz pękaty kształt i soczysty pomarańczowy kolor chętnie wykorzystywane są do robienia lampionów na Halloween. Inne gatunki uprawiane w naszym kraju to dynia zwyczajna i dynia piżmowa. Te rodzaje nie mają już tak imponującego wyglądu co dynia olbrzymia, ale za to posiadają pyszny smak i wiele cennych wartości odżywczych, dlatego chętnie wykorzystuje się je w kuchni do tworzenia wyśmienitych potraw. Również coraz popularniejsza staje się dynia hokkaido, która ma piękny, pomarańczowy kolor jest niewielkich rozmiarów i łatwo przyrządza się z niej potrawy, ponieważ nie trzeba obierać jej ze skórki. Duży wybór różnych rodzajów dyni znajdziecie w Auchan Direct, które zapewnia jej dostawę do domu, więc nie będziesz musiała jej dźwigać sama ;)
Owoce dyni dostarczają do organizmu wiele cennych witamin takich jak A, B1, B2, C, PP oraz składników mineralnych: fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez. Im intensywniejszy kolor dyni tym więcej ma ona witamin, a wśród nich mnóstwo beta-karotenu przekształcającego się w organizmie w witaminę A. Z tego względu spożywanie dyni szczególnie wskazane jest dzieciom, ponieważ witamina A zapobiega krzywicy i pozytywnie wpływa na wzrok. Zapobiega również powstawaniu wolnych rodników i chroni przed chorobami nowotworowymi. Dynia zawiera także dużo białka, które wpływa na budowę mięśni, a przy tym jest niskokaloryczna, więc nie tuczy. Co można przyrządzić z dyni? Oto oryginalne przepisy, które musisz wypróbować.
Gotowana dynia jest lekkostrawna i działa wspomagająco w problemach trawiennych. Miąższ dyni ma również właściwości przeciwwymiotne, dlatego polecana jest kobietom w ciąży. Na ciążowe mdłości zrób na śniadanie dyniowy koktajl.
Składniki:
Wykonanie KROK PO KROKU:
Dynia ze względu na łagodny smak i lekkostrawne właściwości idealnie nadaje się dla dzieci, które dopiero zaczynają jedzenie stałych pokarmów i próbują nowych smaków. Jest ona jedną z pierwszych potraw malucha zwłaszcza w postaci kremowej zupki z dyni. Jednak starsze dzieci trudno jest namówić do zjedzenia takiej zupy, dlatego dynię można im przemycić w pysznych plackach, którym na pewno nie będą mogły się oprzeć.
Składniki:
Wykonanie KROK PO KROKU:
1. Sypkie składniki dokładnie wymieszaj.
2. Wbij do nich jajko, wlej maślankę i zmiksuj na jednolitą masę.
Halloween przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest hucznie obchodzone w wieczór 31 października, czyli w Wigilię dnia Wszystkich Świętych. Jest to zwyczaj przebierania się za duchy, potwory i czarownice, co ma na celu odstraszanie złych duchów. Jego głównym symbolem jest wydrążona dynia, w której wycina się otwory na kształt oczu, ust i nosa, dzięki czemu przypomina trochę twarz człowieka, ale bardziej jakiegoś dziwnego stwora. Do środka tak przygotowanej dyni wkłada się zapaloną świecę, dzięki czemu w ciemności roślina ta wygląda naprawdę potwornie i przerażająco. Najczęściej do jej zrobienia wykorzystuje się dynię olbrzymią, która dzięki swojemu niezwykłemu kształtowi dodaje lampionowi niezwykłego charakteru. Z dyni można również stworzyć wiele pysznych i oryginalnych potraw idealnych na wieczorne przyjęcie na Halloween.
Składniki:
Wykonanie KROK PO KROKU:
Dynię i jabłko obierz, usuń pestki, pokrój na małe kawałki. Obierz skórkę z pomarańczy. W małym rondelku zagotuj wodę, sparz rodzynki i odsącz z wody po 30 sekundach. Wyciśnij pomarańczę i włóż rodzynki do soku pomarańczowego. W rondlu rozgrzej masło i usmaż na nim dynię z kawałkami jabłek, aż dynia zmięknie. Dodaj odsączone rodzynki, cukier, cukier waniliowy, śmietanę, skórkę pomarańczy, jajka i cynamon. Rozgrzej piekarnik do 210 st. C.
Blachę wyłóż ciastem francuskim, przykryj ciasto papierem do pieczenia, na którym wcześniej wysypiesz groch lub fasolę. Podpiecz ciasto 10 minut, następnie usuń papier i ułóż na cieście masę dyniową. Piecz ponownie przez 30 minut. Ciasto z dyni najlepiej smakuje na ciepło podane z lodami waniliowymi.
Składniki:
Wykonanie KROK PO KROKU:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.