Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Aleksandra Wiktoria
2015-04-17 14:20:21
(fot. pixabay)
Niepokojące krwawienia
Krótko po zajściu w ciążę mogą pojawić się tak zwane plamienia implantacyjne, związane z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. Są skąpe i krótkotrwałe.
W trakcie pierwszego trymestru zdarzają również krwawienia w okresie przypadających miesiączek. Są przeważnie mniej obfite i nie powinny niepokoić, jednak mimo wszystko należy poinformować o nich lekarza prowadzącego.
Czasami pojawienie się krwi oznacza groźne sytuacje, na przykład ciążę pozamaciczną. W tym przypadku konieczne jest jej usunięcie, gdyż poważnie zagraża zdrowiu kobiety.
Obfite krwawienie połączone ze skurczami to już poważny objaw, który może oznaczać poronienie – należy wówczas niezwłocznie udać się do szpitala.
Gdy winne są zmiany na szyjce macicy
Wydzielina z dróg rodnych bywa objawem polipa lub nadżerki, o których kobieta nie wiedziała przed zajściem w ciążę. W tym wypadku konieczne jest dokładne badanie i cytologia. Tego typu zmiany powinny być pod obserwacją, jednak ich leczenie odbywa się dopiero po rozwiązaniu.
Plamienie w czasie ciąży a infekcje intymne
Ciąża to okres, kiedy kobieta jest szczególnie narażona infekcje bakteryjne i grzybicze, co wynika ze zmian hormonalnych. Podwyższone pH przyczynia się do utraty naturalnej bariery ochronnej przed drobnoustrojami. Ponadto pojawienie się śluzu wydzielanego z bardziej ukrwionej śluzówki pochwy oraz zwiększony poziom glikogenu to idealne warunki dla rozwoju patogennych mikroorganizmów. Nie można tego faktu bagatelizować.
Wszelkie zapalenia mogą okazać się bardzo groźne – na przykład waginoza naraża na ryzyko przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub przedwczesnego porodu. Dlatego istotna jest obserwacja wydzieliny z dróg rodnych pod kątem gęstości, zapachu, koloru oraz zwracanie uwagi na dodatkowe objawy – swędzenie, pieczenie, dyskomfort. Im szybciej infekcja będzie zdiagnozowana, tym bezpieczniej.
Troska o zdrowie intymne - troska o bezpieczeństwo dziecka
Jak uniknąć infekcji? Zarówno na samym początku, jak i w późniejszym okresie ciąży kobieta powinna dbać o siebie z najwyższą starannością. Najważniejsza jest właściwa higiena. Optymalne będzie podmywanie się dwa razy dziennie z użyciem delikatnych kosmetyków oraz osuszanie miejsc intymnych ręcznikiem specjalnie przeznaczonym do tego celu. Ważna jest także bawełniana, wygodna bielizna zapewniająca przewiew. Kolejnym punktem jest dbałość o właściwą florę bakteryjną pochwy, czyli stosowanie preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego będących lekami, co świadczy o bezpieczeństwie stosowania(na przykład Lactovaginal) Każdy krok podejmowany przez ciężarną, również przyjmowanie probiotyków, wymaga konsultacji ginekologicznej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!