Opublikowany przez: ULA 2012-06-29 12:46:23
Znaczna część zawodów – takich jak m.in. sprzedawczyni, fryzjerka, nauczycielka, pielęgniarka - wymaga od kobiet ciągłego ruchu i przebywania na nogach… Tymczasem naukowcy odkryli właśnie, że przyszłe mamy pracujące w ten sposób rodziły dzieci, których głowy były o około 1cm mniejsze niż przeciętnie.
Badacze zaznaczają, że dotychczas nie udowodniono, aby wielkość głowy miała jakikolwiek wpływ na zdrowie noworodków. Aby upewnić się, że fakt ten nie niesie za sobą konsekwencji dla układu nerwowego, należałoby przyjrzeć się jak rozwijają się dzieci „stojących” mam przez kilka lat.
Te same badania wykazały, że nieobciążająca praca do 36. tygodnia ciąży nie miała żadnego wpływu na masę urodzeniową, wielkość lub wcześniactwo noworodków.
Jednak jednocześnie przyszłe mamy muszą mieć świadomość, że zbyt ciężka praca fizyczna może zmniejszyć dopływ krwi do macicy i łożyska, co z kolei zmniejsza dostępność tlenu i substancji odżywczych do płodu. Ponadto, podnoszenia i ugięcia mogą zwiększyć ciśnienie w obrębie jamy brzusznej, co może przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Eksperci zalecają, aby kobiety mające „stojący” tryb pracy, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży, ograniczały czas oraz intensywność swojej aktywności zawodowej.
źródło: BBC News
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.