Opublikowany przez:
Kasia P.
2016-10-24 16:36:51
Autor zdjęcia/źródło: freepik/pressfoto
Żeby być w pełni uczciwą, owo znaczenie jest moim rozumieniem i interpretacją. Nie zwróciłam się do nikogo z pytaniem czy są one słuszne. Przyjęłam, że są dla mnie. Może dla ciebie też będą. A może poszukasz własnej interpretacji. Co więcej – to złamane serce nie znaczy, że relacja z mamą jest stracona, w ogóle nie musi to nieść żadnych dalszych konsekwencji poza faktem, że zdarzył się moment ogromnego bólu/upokorzenia/opuszczenia/odrzucenia przez najważniejszą w życiu (przynajmniej na tym jego etapie) osobę. Dziecko wysłane na „karnego jeża” w innym pomieszczeniu, siedzące tam w histerii i poczuciu totalnego porzucenia przez matkę – może mieć złamane serce. Dziecko słyszące okropne (niekoniecznie wulgarne) słowa, wykrzyczane w amoku – może mieć złamane serce. Dziecko potraktowane niesprawiedliwie, kiedy np. matka ulega presji otoczenia, autorytetu lub tym podobnych, choć i ona, i dziecko wiedzą lub czują podskórnie, że racja jest po stronie dziecka – może mieć złamane serce. Rozumiesz teraz co mam na myśli? A jeśli nawet nie racjonalnie, to może czujesz to jakoś w ciele?
Rzecz w tym, że może to w nas – a w przyszłości w naszych dzieciach – jakoś to pozostawać lub odejść puszczone wolno. Wierzysz, że przebaczenie uwalnia? Ja tak. Na tym samym warsztacie, psycholog mówił o przebaczeniu właśnie. Jedno zwłaszcza zdanie utkwiło mi w pamięci i trafiło wprost w moje (być może złamane kiedyś przez matkę) serce – BENEFICJENTEM PRZEBACZENIA JEST PRZEBACZAJĄCY. Prowadzący wskazał różnicę między pojednaniem, do którego potrzebne są dwie osoby, a przebaczeniem. Do tego aktu wystarczy sam przebaczający – a więc uprzednio pokrzywdzony. Jest ono bowiem uznaniem krzywdy bez umniejszania jej, uznaniem czyjejś winy bez usprawiedliwiania tej osoby oraz gotowością i postanowieniem, by puścić, odpuścić, uwolnić.
Dostrzegłam w tym wielką nadzieję dla tych wszystkich złamanych przez rodzicielki serc. Kiedy i ty będziesz gotowa, dołącz do mnie i zostańmy beneficjentkami własnego przebaczenia.
Autorka:
Dorota Lipińska - autorka książek dla dzieci, założycielka www.soojka.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!