Opublikowany przez: monika.g 2017-06-30 17:13:13
Autor zdjęcia/źródło: onlyyouqj / Freepik
Właściwa pozycja dziecka do porodu to taka, gdy jest ono ułożone główką do dołu, w stronę kanału rodnego, a twarz ma zwróconą w stronę Twojego kręgosłupa. Większość dzieci instynktownie pod koniec ciąży przybiera właśnie taką pozycję. Zdarza się jednak, że mimo zbliżającego się terminu porodu maluch nadal odwrócony jest nóżkami do kanału rodnego lub główkę ma na dole, ale zwróconą w stronę Twojego brzucha, a nie kręgosłupa. Takie ułożenie dziecka może oznaczać brak możliwości porodu naturalnego i konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Aby do tego nie dopuścić lekarz lub położna za pomocą specjalnych sztuczek mogą obrócić dziecko do właściwej pozycji. Jednak, gdy poród już się rozpocznie może być na to za późno. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby uniknąć operacji i pomóc dziecku ułożyć się we właściwej pozycji umożliwiającej mu naturalne przyjście na świat.
Gdy Twój maluch w 37 tygodniu ciąży nadal ułożony jest nieprawidłowo doświadczony lekarz lub położna mogą zmienić jego ułożenie na właściwe za pomocą specjalnego masażu dłońmi. Wprawne ruchy specjalisty są w stanie obrócić dziecko w macicy bez uszkodzenia jej błon. Jednak zabieg taki powinien wykonać tylko specjalista, który ma wprawę w tego typu czynnościach. Zabieg można przeprowadzić u każdej pacjentki jeśli nie istnieje inne (poza niewłaściwą pozycją dziecka) przeciwwskazanie do porodu waginalnego. Jest on zupełnie bezbolesny i odczuwany przez pacjentki jako relaksujący masaż.
Spacery i rozciąganie pomogą Ci rozluźnić więzadła, na których podtrzymywana jest miednica i macica. W ten sposób powstanie więcej miejsca dla maluszka, który będzie sam mógł się przekręcić i zwrócić główką w stronę ujścia szyjki macicy. Możesz również zastosować proste ćwiczenia jednak przed ich rozpoczęciem zapytaj lekarza czy nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania. Jeśli uzyskasz zgodę lekarza wykonuj lekkie przysiady. W tym celu wyprostuj plecy, rozstaw nogi na szerokość ramion, nie odrywaj stóp, ani pięt od podłogi. Powoli uginaj kolana aż będą one na linii palców stóp. Zatrzymaj się w tej pozycji na 10-30 sekund, a następnie wyprostuj kolana. Zrób 5 powtórzeń. W kolejnych dniach możesz zwiększać liczbę powtórzeń. To ćwiczenie pomoże Ci rozluźnić mięśnie macicy, dzięki czemu malec obróci się prawidłowo do porodu. Unikaj też opierania się podczas siedzenia i zamiast tego siadaj z wyprostowanymi plecami, co również wzmocni mięśnie.
Zweryfikuj i dostosuj swój plan porodu pod względem ułożenia maluszka. Dzieci ułożone pośladkowo mają tendencję do „wciskania się” podczas porodu w kręgosłup mamy, co powoduje bardzo silny ból często utrudniający wykonywanie parcia podczas skurczów. Temu dyskomfortowi zapobiegniesz używając w początkowych fazach porodu piłki porodowej. Również kołysanie się oraz pozycja w klęku podpartym na dłoniach pomoże Ci uniknąć silnego bólu kręgosłupa na późniejszym etapie porodu. Utrzymanie się w pozycji pionowej do czasu rozwarcia szyjki macicy na 6 cm pozwoli również na sprawniejszy i szybszy poród bez odczucia silnego bólu w okolicy lędźwiowej.
Wszystkie te zabiegi pomogą także maleństwu na dostosowanie swojej pozycji i ułożenie się właściwie do porodu. Dzięki nim większość nieprawidłowo ułożonych maluchów zwykle przekręca się nawet tuż przed porodem do właściwej pozycji. Jeśli to możliwe poczekaj również aż wody same Ci odejdą, ponieważ sztuczne przerwanie błony płodowej powoduje pozostanie dziecka w tylnej pozycji. Po odejściu wód płodowych maluch nie ma już możliwości tak łatwego obrócenia się jaką miał w macicy wypełnionej wodami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.