Zazwyczaj pojawiają się one lub rosną jako ostatnie, zwykle w wieku od 16 do 20 roku życia, kiedy stajemy się „mądrzejsi”. I stąd pochodzi ich nazwa. Zęby mądrości nie występują przecież w zębach mlecznych. Nie mają one nic wspólnego z mądrością. Kojarzą się raczej z bólem i operacjami. Powszechnie uważa się, że są nam niepotrzebne i usuwa się je. Ze względu na to, że zęby mądrości są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca. Może to prowadzić do wklinowania zębów mądrości — ich uwięźnięcia pod tkanką dziąseł przez inne zęby lub kość. Uwięźnięcie zębów może powodować obrzęk i ból. Ósemki wydają się całkowicie zbędne. Nie dość, że nie stwierdzono jakiegokolwiek upośledzenia u ok. 30-35% populacji światowej, którym w ogóle nie wyrosły (odsetek ogromnie waha się w różnych narodach), to jeszcze wiele osób posiadających zęby mądrości ma z nimi tylko kłopot. Zresztą - zęby te często wyrzynają się w pozycji, która i tak uniemożliwia spełnianie ich funkcji. Ich wyrzynaniu zazwyczaj towarzyszy silny ból.
W wyniku braku miejsca w łuku zębodołowym, wyrastają często pod dziwnym kątem lub nie na swoim miejscu i wypychają inne zęby, albo mogą pozostać tylko częściowo wyrżnięte. Najgorzej jest, jeśli dziąsło częściowo przykrywa wystający ząb: między te dwie powierzchnie dostają się resztki jedzenia, trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia podczas mycia zębów. Bardzo łatwo wtedy o stan zapalny. Ze względu na to, że zęby usuwane w wieku poniżej 20 roku życia mają mniej wykształconych korzeni i zabieg taki wiąże się z mniejszą częstością powikłań, zaleca się ocenę zębów mądrości u osób od 16 do 19 roku w celu sprawdzenia, czy nie wymagają one usunięcia.Nawet jeśli zęby mądrości wyrosną prawidłowo, nie oznacza to, że nie będzie z nimi problemów. Z uwagi na położenie najtrudniej jest do nich sięgnąć szczoteczką, w dodatku resztki pokarmu mają skłonność do gromadzenia się właśnie z tyłu szczęki. Zęby mądrości są więc najbardziej narażone na próchnicę i infekcje, które mogą z czasem się przenieść na sąsiadujące zęby.Z tych powodów dawniej lekarze zalecali prewencyjne usuwanie ósemek nawet u tych osób, którym nie sprawiały one żadnych problemów. Ostatnio jednak wielu stomatologów odeszło od tego rodzaju praktyk - można wśród nich usłyszeć opinię, że zdecydowaną większość operacji usunięcia ósemki wykonuje się zupełnie niepotrzebnie. Przeciwnicy pochopnego wyrywania zębów wskazują na ból, krwawienie i silną opuchliznę po operacji, jak również możliwe komplikacje, np. uszkodzenie nerwu. Niezależnie od tego, czym należy tłumaczyć zmiany budowy szczęki, faktem jest, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą. Ich wyrzynaniu zazwyczaj towarzyszy silny ból. W wyniku braku miejsca w łuku zębodołowym, wyrastają często pod dziwnym kątem lub nie na swoim miejscu i wypychają inne zęby, albo mogą pozostać tylko częściowo wyrżnięte. Najgorzej jest, jeśli dziąsło częściowo przykrywa wystający ząb: między te dwie powierzchnie dostają się resztki jedzenia, trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia podczas mycia zębów. Bardzo łatwo wtedy o stan zapalny.
W jaki sposób usuwa się zęby mądrości? Ekstrakcja zęba jest stosunkowo rutynowym zabiegiem. Dentysta lub specjalista określany jako chirurg szczękowy zaleci albo „zaśnięcie” w znieczuleniu ogólnym, albo znieczulenie miejscowe okolicy usuwanego zęba w jamie ustnej za pomocą miejscowego środka znieczulającego Po usunięciu zęba (lub zębów) pacjent może zostać poproszony o delikatne przygryzienie kawałka gazy na 30 do 45 minut po opuszczeniu gabinetu w celu ograniczenia ewentualnego krwawienia. Może wystąpić pewien ból i obrzęk, objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni; jednak w przypadku przedłużającego się lub nasilonego bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy skontaktować się z dentystą. Usuwanie zębów mądrości z powodu skrzywienia lub wklinowania nie powinno mieć wpływu na zgryz ani na zdrowie jamy ustnej w przyszłości.1 sierpnia 2016 00:48 | ID: 1334392
"Ósemki" pojawiają się około 17-25 roku życia. Mogą też nie pojawić się wcale. Pokutuje opinia, że "ósemki" zawsze powinno się wyrywać - to nieprawda. Nie ma konieczności usuwania zdrowych zębów. Choć jest to dla stomatologów rutynowy zabieg (w znieczuleniu miejscowym pacjenta), jest on dość skomplikowany.
Warto wiedzieć kiedy ekstrakcja jest konieczna:
- kiedy „ząb mądrości” jest uwięziony w dziąśle, pojawia się obrzęk lub torbiele
- gdy występuje zaawansowana próchnica ósemki, którą bardzo ciężko poddać leczeniu kanałowemu
- kiedy przez obecność „zębów mądrości” trudno jest dopasować protezę lub aparat ortodontyczny
- gdy wyrzynające się ósemki przesuwają pozostałe zęby w szczęce, co może doprowadzić do wady zgryzu
- kiedy ósemka wrasta w policzek, powodując stan zapalny okolicznych tkanek miękkich
W każdym przypadku to lekarz stomatolog stwierdza, m.in. na podstawie badania rtg, czy usunięcie zęba jest wskazane.
10 maja 2021 15:24 | ID: 1468697
Będąc w temacie zębów, jak radzicie sobie moje drogie z ich nadwrażliwością? Bo ostatnio na tej jordanpolska.pl/blog/ukoic-bol-czyli-jak-sobie-radzic-z-nadwrazliwoscia-zebow/ stronie przeczytałam, że jedną z metod jest pozbycie się stresu. To dlatego, że jak się w nocy zgrzyta zębami, to potem pojawiają się mikrourazy. Słyszałyście w ogóle o tym? Jak dla mnie jest to zupełna nowość, o której przeczytałam po raz pierwszy. Według tego materiału warto też w takim przypadku zrezygnować z twardej szczotki do zębów.
12 maja 2021 11:23 | ID: 1468713
Mam 24 lata, i dentysta jakoś w 2018 mówił że mi wychodzą, dalej ich ani widu. A już nawet się wtedy przeraziłam usuwaniem (strasznie się bałam dentysty, przeszło mi dopiero jak naczytałam się artykułów w stylu tego co jest np. na http://www.apartamentydomlux.pl/), dziś sama nie wiem czy iść to usuwać czy zignorować skoro mi nie przeszkadza i gdyby nie prześwietlenie to bym nie wiedziała że istnieją.
30 czerwca 2021 05:58 | ID: 1469391
Wisdom's crooked teeth are really painful. Because of them, I had to go to the dentist. By the way, thanks for sharing.
S.
13 września 2021 12:12 | ID: 1469991
Thank you for this post! I think you should share it on facebook and get many likes from here https://soclikes.com/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby tworzyć nowe wątki i dyskutować na forum.