A jeśli chodzi o znajomość kinematografii to proszę:
"Pokolenie" (cytat z Wikipedii, jesli ktoś nie miał okazji zoaczyć) :
Film opowiada o odpowiedzialności, poświęceniu i ofierze ponoszonej przez młodych, lewicujących Polaków w obliczu apokalipsy drugiej wojny światowej. Reżyser ukazuje ludzi kilkunastoletnich, stawianych przed dramatycznymi wyborami, których muszą dokonywać często w ekstremalnych sytuacjach. Na problem wojenny nakładają się w Pokoleniu także kwestie komunizmu w Polsce oraz pomocy Żydom w czasie powstania w getcie warszawskim.
"Długa noc" (cytat z filmweb.pl):
Jest 1943 rok. Miasteczko na wschodzie Polski podczas niemieckiej okupacji. Mieszkający w małej kamieniczce Piekarczyków ślusarz Korsak w tajemnicy przed sąsiadami ukrywa Żyda. Niemcy przeszukują okolice, zamykają drogi prowadzące do miasteczka i ogłaszają stan wyjątkowy. Nie wolno opuszczać domów. Wtedy mieszkańcy kamieniczki dowiadują się o ukrywanym Żydzie. Strach obnaża u bohaterów cechy charakteru i namiętności, które w normalnych warunkach nigdy by się nie ujawniły.
"Wielki tydzień" (filmpolski.pl):
Kameralny dramat psychologiczny, opowieść o człowieku, którzy przeżywa konflikt moralny między poczuciem obowiązku ratowania Żydów a osobistą urazą do pewnej żydowskiej dziewczyny, zamienił się po wojnie w dramat postaw moralnych społeczeństwa polskiego w obliczu holocaustu.
(...)
Na tydzień przez Wielkanocą 1943 r., gdy w getcie warszawskim trwa właśnie powstanie, Irena ukrywa się u byłego asystenta jej ojca. Aresztowana tam przez dwóch agentów gestapo, przekupuje ich i zostaje wypuszczona na wolność. Samotnie błąka się po ulicach Warszawy. Na Placu Krasińskich przypadkowo spotyka Jana Maleckiego, narzeczonego sprzed lat.
Malecki postanawia zabrać ją do siebie do domu na Bielanach, gdzie czeka na niego żona Anna w zaawansowanej ciąży. Od chwili spotkania z Ireną odczuwa niepokój. Jego zaproszenie nie jest zupełnie szczere, ale wstydzi się już wycofać. Anna bez wahania przyjmuje Irenę pod swój dach. Pobyt Żydówki w mieszkaniu Maleckich niepokoi jednak ich sąsiadkę, Piotrowską. W dodatku mąż Piotrowskiej wyraźnie interesuje się ładną i młodą dziewczyną. Ze strachu i nienawiści jego żona donosi właścicielowi domu o fakcie ukrywania Żydówki.
"Biały niedźwiedź" - rzeczywiście najmniej trafny, ale mamy epizod dziewczyny próbującej pomóc Żydowi, która na skutek tego ginie.
A "Historia Kowalskich" była pokazywana w TV kilkakrotnie. Oglądałam ją przynajmniej 3 razy jeszcze zanim w ogóle powstało "Pokłosie".