Porady Monci, czyli domowe sposoby na...Kategorie: Odchudzanie, Moda i uroda, Zainteresowania Liczba wpisów: 3, liczba wizyt: 8171 |
Nadesłane przez: Monika Kownacka 01-07-2020 10:57
Przede wszystkim problem należy leczyć w asyście lekarza. Wszak, przyczyny zbyt małej wagi mogą być zakorzenione wewnątrz organizmu i wcale nie musi być to spowodowane złym odżywianiem, czy brakiem stymulacji mięśni do wzrostu.
Dzisiejszy artykuł nie ma charakteru poradnika medycznego. Jest odpowiedzią na pytanie "Jak przytyć?". Poniżej prezentujemy trzy podstawowe elementy dobrze skonstruowanego planu budowania masy.
Dieta
Dieta na masę, tudzież dieta na przytycie to jadłospis, którego bilans kaloryczny jest większy od zapotrzebowania generowanego przez organizm. Należy przy tym mieć na uwadze, że nie wystarczy jeść wysokokalorycznych posiłków, aby przytyć. Jeśli naszym celem jest "zdrowa", czysta masa – należy zastosować się do poniższych zasad diety:
- minimum pięć posiłków
- tylko pełnowartościowe produkty
- brak niezdrowych tłuszczy
- regularne pory przyjmowania posiłków
- 2-3 litry płynów w ciągu doby
Trening
Trening jest równie ważny jeśli naszym celem jest przytyć na masie mięśniowej. Jeśli chcesz uniknąć, tzw. "zalania się" tkanką tłuszczową, musisz ćwiczyć – aby pobudzić włókna mięśniowe do wzrostu.
Trening na masę to głównie ćwiczenia wykorzystujące wiele stawów jednocześnie (oddziałujące na kilka grup mięśniowych w tym samym czasie).
Suplementacja
"Rewolucyjnych" preparatów na masę jest mnóstwo. Mówi o tym każda reklama telewizyjna. Nie warto im ufać.
Poprzez suplementację rozumiemy przyjmowanie preparatów poprawiających apetyt, zwiększających objętość mięśni, uzupełniających niedobory organizmu. Doskonale w procesach budowania masy sprawdzą się odżywki takie jak gainery, białko oraz kreatyna i aminokwasy czy wieloskładnikowe tabletki na masę.
Te trzy wyżej wymienione elementy stanowią podstawę do walki ze zbyt małą wagą. Mogą być wykorzystane zarówno przez kobiety, jak i meżczyzn.
Trening dla osób początkujących można z powodzeniem przeprowadzić w domowym zaciszu. Nie poytrzeba wydawać krocia na karnety, by móc zrealizować podstawowe ćwiczenia. Trening domatora jest w pełni wystarczającym planem dla osób początkujących.
Trening domatora – zalety i wady
Największą zaletą treningu w domu jest brak miesięcznych kosztów. Cena karnetu na siłownię oscyluje w granicach 150 złotych, co dla wielu może być dosyć sporym wydatkiem. Ponadto, do zalet należy zaliczyć oszczędność czasu oraz po prostu wygodę.
Z kolei największą wadą treningu domatora jest ograniczenie sprzętowe. Również brak miejsca może spowodować pewnego rodzaju utrudnienie. W dodatku, samo miejsce wykonywania treningu może negatywnie odbijać się na motywacji do treningu.
Plan treningowy domatora
Trening domatora przeprowadzamy wykorzystując głównie własny ciężar ciała. Warto również zaopatrzyć się w hantle lub odważnik kettlebell. Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia, które można z powodzeniem wykonywać w domu.
Mięśnie nóg (przysiady, wykroki, wspięcia na palce)
Mięśnie grzbietu (podciąganie na drążku, wiosłowanie hantlą, pompki)
Mięśnie klatki piersiowej (rozpiętki, wyciskanie hantli)
Mięśnie ramion (uginanie i prostowanie ramion, pompki szwedzki)
Mięśnie brzucha (spięcia brzucha, nożyce, unoszenie nóg do tułowia).
Trenując w domu można zarówno realizować plan typu FBW (Full Body Workout), jak i SPLIT (trening łączony).
Trening w domu ogranicza nas obciążeniem treningowym, dlatego też po pewnym czasie mięśnie przyzwyczają się do obciążenie równego masie naszego ciała, co może skutkować brakiem efektywności. Dlatego też, trening domatora to świetne rozwiązanie, ale tylko i wyłącznie dla osób ze stażem nie większym, niż 6 miesięcy.
Warto również zaznaczyć, że trening domatora można realizować jako swoiste przygotowanie do treningu na siłowni. Można potraktować to jako przygotowanie techniczne (nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń) oraz kondycyjne (z początku także na siłowni zmagamy się z niewielkim obciążeniem treningowym).