W gorącym miesiącu dla zakochanych, jakim jest luty, Towarzystwo Rozwoju Rodziny pragnie zwrócić uwagę na jakże żywy temat zakażeń przenoszonych drogą płciową. Jest ponad 30 różnych rodzajów bakterii i wirusów powodujących choroby przenoszone drogą płciową. Wśród nich można wymienić choćby wirus HIV, rzeżączkę, kiłę, opryszczkę, wirusowe zapalenie wątroby, wrzód weneryczny, lecz nie tylko. Wiedza Polaków na ich temat jest wciąż porażająco niska.
Epidemię napędzają takie czynniki jak brak rzetelnych informacji, umiejętności i dostępu do potrzebnych usług. Globalnie, 33% mężczyzn i 20% kobiet w wieku pomiędzy 15, a 24 rokiem życia, potrafi poprawnie wskazać metody zapobiegania zarażeniu wirusem HIV.
Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia około 340 milionów nowych, uleczalnych przypadków zachorowań dotyka corocznie ludzi w wieku 15- 49 lat na całym świecie. Przypominamy, że nie leczone zakażenia mogą prowadzić do trwałej infekcji oraz poważnych konsekwencji, a nawet do śmierci.
Trzeba wiedzieć o tym, że najlepszą ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest unikanie przygodnych stosunków seksualnych i posiadanie zaufanego partnera. Wciąż jednak skutecznym środkiem ochrony przed wirusem HIV pozostaje używanie prezerwatyw. Światowa Organizacja Zdrowia w poradniku z 2007 roku, ocenia ich skuteczność w zapobieganiu wirusowi HIV na około 85-90%. Częstotliwość używania prezerwatyw w większości krajów jest poniżej 50%, przy czym mężczyźni częściej niż kobiety deklarują ich używanie podczas stosunku z niestałym partnerem.
Towarzystwo Rozwoju Rodziny od wielu lat uczestniczy w tworzeniu i realizacji programów profilaktycznych w zakresie zakażeń HIV. W Polsce działają również ośrodki, które poprzez anonimowe poradnictwo promują bezpieczne zachowania seksualne i edukację w tym obszarze.
www.mlodzidlarozwoju.pl
Zamknij